28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

İran 4. Aşamaya Geçiyor

İran 4. Aşamaya Geçiyor

Gündem

İran, yapılan nükleer anlaşmadan daha sonra kademe kademe uzaklaşma eyleminde dördüncü adımı atarak, uranyum zenginleştirmede kullanılmakta olan santrifüjlere gaz enjekte etmeye başlayacağını duyurdu.

Başkent Tahran 'da buluna bir fabrikanın açılış töreni sırasında konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kum kentinde yer alan Fordo Nükleer Tesisi 'nde 1044 santrifüje gaz enjekte edileceğini açıkladı. Ruhani, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu 'nun (IAEA) da gözetimi doğrultusunda başlatılacak işlemin, zenginleştirilmiş uranyum üretimi için mi yapılıyor konusuna ise değinmedi.

Fakat İran 'ın IAEA temsilcisi olan Kazım Garibabadi ise kuruma bir mektup gönderdi ve gönderilen bu mektupta, santrifüjlere uranyum hekzaflorür gazının ekleneceğini bildirdi.

Ruhani ise diğer ülkelerin yapılan nükleer anlaşmadaki taahhütlere sadık kalması durumunda atacakları bu adımın geri alınabileceğini söyledi. Atom reaktörlerindeki yakıt olarak kullanılmakta olan zenginleştirilmiş uranyum ayrıca nükleer silah yapımında da kullanılmakta. İran ve 5+1 olarak da adlandırılan (BM Güvenlik Konseyi 'nin beş daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Almanya ve Fransa) ülkeler daha önce aralarında 2015 yılında bir anlaşma düzenleyerek bu anlaşmaya göre santrfüjler boşaltılmıştı.

Yapılan bu anlaşma ile beraber İran 'a uygulanan uluslararası ekonomik yaptırımlar kaldırılmıştı ve bunun için de İran'ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıracağı konusunda taahhüt vermişti. Fakat Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, 2018 yılının Mayıs ayında anlaşmadan çekildiklerini açıklayarak İran 'a tekrar ekonomik yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir