27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

İnternet Yayıncılığına RTÜK Denetimi

İnternet Yayıncılığına RTÜK Denetimi

Gündem

Radyo Televizyon Üst Kurulu'na internet yayıncılığına lisans verme ve iptal etme yetkisi tanıyan düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Geçtiğimiz günler Adnan Oktar isimli şahsın internet üzerinden yayınlanan bazı program görüntüleri pek çok vatandaşı rahatsız etmiş ve konuyla ilgili RTÜK' e çok sayıda şikayet gitmişti. Fakat RTÜK'ün internetten yapılan yayınları denetleme gibi bir yetkisi olmadığı için konuyla ilgili bir düzenlemeye gidildi. Düzenlemenin yasalaşması halinde internetten yayın yapan kanalların lisans başvurularını değerlendirece3k ve televizyon programlarını denetlediği gibi bu yayınları da denetleyerek uygunsuz içerik yayınlayanların lisanslarını iptal etme hakkına sahip olacak. Ayrıca uygunsuz yayınlarda kapatma, yayın durdurma ve karartma cezaları da verebilecek. 

Hangi Platformları Kapsıyor?

Düzenleme kapsamına girecek platformlar hakkında net bir bilgi olmasa da Youtube, Periscope gibi çok kullanılan platformları kapsayabilir. Ama ilk akla gelenler yeni nesil tv denilebilecek olan Netflix, Puhu TV ve Blu TV gibi uygulamalar gibi görünüyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yasa tasarısı için bu açıklamaları yaptı: 

"İnternet üzerinden yapılan TV yayınlarında, herhangi bir düzenleme olmamasından dolayı insanlar burada yanlışlık yapabiliyorlar. Bizim amacımız burada bir yasal düzenleme getirmek ve yanlışlığın önüne geçmek, doğru yayına müdahale etmek değil."

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili şunları söyledi: 

"Söylediğiniz endişeleri giderecek ne var, bakalım. İyileştirilebilecek alanlar varsa iyileştirelim. Yayıncılığın kısıtlanması gibi bir anlayışımız yok. Kurallı, kaideli bir piyasa faaliyeti varsa, herkes aynı kurallara tabii olmalı diyoruz."

İlginizi Çekebilir