06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Insider Trading Suçundan İçeri Alındılar

Insider Trading Suçundan İçeri Alındılar

Gündem

Amerika Birleşik Devletleri'nde altı bankacı borsa piyasalarını etkileyebilecek önemli bilgileri üçüncü kişilere satmak ile suçlanıyor. 

Güney New York Bölgesi'nden sorumlu ABD Savcılık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Goldman Sachs, Centerview Partners ve Moelis'de çalışan altı yatırım bankacısından üçünün tutaklandığı belirtildi.

Verilen bilgiye göre suçlanan yatırım bankacılar elde ettikleri ve sızdırdıkları halka açık olmayan bilgiler ile 2013'ten bu yana işlem yapıyorlar ve kârı paylaşıyorlar. Insider trading (içeriden öğrenilen bilginin ticareti); sermaye piyasasının değerini etkileyebilecek ve kamuya açıklanmamış bilgileri üçüncü kişilere aktarmak suretiyle menfaat elde etmek, şeklinde tanımlıyor.

Bu kullanıcılar bilgilerin verilişi karşısında yapılan yatırımlardan elde edilen kârın yüzde 50 sini alıyordu. Kurum içi ispiyonlama yoluyla açık edilen 6 kişi uzun zamandır savcılık ofisi kararıyla takip ettiriliyordu.

Anlaşılmaması için son 3 aydır tepki vermediler

Bir yıla yakın bir süredir bu işi yapan 6 kişi son zamanlarda ofislerinde dönen dedikodular yüzünden 3 aydır herhangi bir bilgi sızdırmamaya çalıştılar. Ama savcılığın yoğun çalışması ve geçmiş işlemleri araştırıp kanıtlar bulması halinde direkt olarak tutuklama kararı çıkarılıp içeri atıldılar. Davanın sonucu merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir