19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

İdlib'te Ateşkes Tehlikede mi?

İdlib'te Ateşkes Tehlikede mi?

Gündem

Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak, İranlı milisler, Türk askerlerine taciz ateşi açarak, anlaşmayı sabote ettiler. Bu arada, ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin halefi İdlib'te ateşkesi ihlal eden İranlı milisleri ziyaret etti.

İdlib'te Ateşkes İhlal Ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki kritik görüşmede İdlib'te ateşkes kararı alındı. Buna rağmen, İranlı milisler, ateşkesi sabote etmek için Türk askerlerine taciz ateşi açıyorlar. Ateşkes 6 Mart 00:01 itibariyle yürürlüğe girdi, İranlı milisler bu andan 10 dakika sonra ateşkesi ihlal etmeye başladılar. Bu ihlallerin Hama ve İdlib'in güneyinde devam ettiği öğrenildi.

İran Bölgeye Ek Milis Gönderiyor

İran tartışmalı bölgelere, ateşkese rağmen ek milis sevkiyatı yapıyor. Buna ilave olarak Hizbullah'ta bölgedeki gücünü arttırdı. El Rıdvan grubuna bağlı olan milisler, Serakib'te TSK'ya bağlı bir gözlem noktası yakınlarında bir video çekerek sosyal medyada paylaştılar. Kasım Süleymani'nin yerine gelen İsmail Kani'de milislere moral ziyareti yaptı. TSK ise, ateşkes ihlalleri için, gerekirse güç kullanırız diyor.

İlginizi Çekebilir