28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

İstanbul İçin Yeni Toplu Taşıma Uygulaması Gündemde

İstanbul İçin Yeni Toplu Taşıma Uygulaması Gündemde

Gündem

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinde ilk sırayı alan İstanbul’da yeni toplu taşıma uygulamasının yapılması gündeme geldi. Bu uygulamanın ortaya çıkışı koronavirüs yasaklarından sonra toplu taşıma araçlarında ortaya çıkan sosyal mesafe sıkıntısı nedeniyle oldu. Hayata geçirilecek uygulama ile insan kalabalığının önüne geçilmesi sağlanacak.

Mesai Bölünmesi Önerisi

İstanbul ve diğer büyükşehirlerde yaşanan toplu taşıma sorunları için yapılan toplantıda mesai bölünmesi önerisi yapıldı. Bu öneri sağlık bakanlığı bilim kurulunda yer alan üyelerden ve uzmanlardan çıktı. Öneri İstanbul’da bulunan Toplu Ulaşım Kurulu’nun yaptığı toplantıda da görüşüldü. Toplantı sonrasında konuşan kurul başkanı Mustafa Ilıcalı önerinin nasıl hayata geçebileceğini ve İstanbul’un hangi ilçelerinde toplu taşımada mesaiye yetişecek kişilerin yoğun olduğunu araştırdıklarını söyledi.

Toplu Taşıma Araçlarını Aynı Anda Kullananlar İçin Önlem

Mesai bölünmesi önerisinin toplu taşıma araçlarını aynı anda çok sayıda insanın kullanmasını önleyeceğinin düşünüldüğü öğrenildi. Mesailerin bölünerek çalışanların farklı saatlerde mesaiye başlaması daha az kişinin aynı ortamda olmasını sağlayacak. Öğrenci yoğunluğu içinde uzaktan eğitim uygulamasının devam etmesiyle toplu taşıma araçlarını kullanan öğrenci yüzdesini azaltacağının düşünüldüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilir