20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

İranlı Komutan’a Füze Saldırısı

İranlı Komutan’a Füze Saldırısı

Gündem

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin füze saldırısı sonucu öldürülmesi haberi gündeme bomba gibi düştü. Amerika tarafından yapıldığı öğrenilen saldırının Bağdat hava alanında yapıldığı öğrenildi.

Pentagon’dan Saldırı Açıklaması Geldi

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü haberinin duyulmasından sonra Pentagon tarafından olayla ilgili bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada füze saldırısı doğrulanırken saldırı emrinin Amerika başkanı Trump’tan geldiği bildirildi. Ayrıca yapılan açıklamada Süleymani’nin bağlı olduğu gücün Amerika askerlerini öldürdüğü ifade etti.

Bunun dışında açıklamada Süleymani’nin bağlı olduğu Devrim Muhafızları Ordusu’nun saldırı yapma planlarının olduğu da açıklandı. Ayrıca Süleymani’nin Abd’nin Bağdat’ta bulunan büyükelçiliğine yapılması beklenen saldırıyı onayladığı belirtildi. Açıklamada ayrıca son aylarda Irak’ta düzenlenen saldırıların azmettiricisinin Kasım Süleymani olduğu ifade edildi.

Pentagon’un yaptığı açıklama sonrasında Irak ve İran’dan da açıklamalar geldi. İran yapılan saldırının doğru olduğunu açıklarken Irak yetkilileri düzenlenen füze saldırısında Süleymani’yle beraber 7 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamalardan cesedin Süleymani’ye ait olduğunun yüzüğünden anlaşıldığı ifade edildi.

Kasım Süleymani’nin Hayatı

Amerika tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybeden Kasım Süleymani İran’a bağlı Kudüs Gücü komutanıydı. Kudüs Gücü İran’ın yurt dışında düzenlenen operasyonlarını yürütüyordu. İran Devrim Muhafızları ordusuna katılarak yaptıklarıyla dikkatleri çeken Süleymani Kürtlerin çıkardığı isyanın bastırılmasında başarılı olduktan sonra Kirman’da bulunan garnizonun başına getirilmişti. Süleymani yaşanan İran ve Irak savaşında da aktif görev almıştı. Kasım Süleymani 1998 yılından beri İran Devrim Muhafızları ordusunun Kudüs Gücü komutanı olarak görev yapmaktaydı.

İlginizi Çekebilir