21
Pzt, Haz
27 Yeni Haber

İran ABD’ye Misilleme Yaptı

İran ABD’ye Misilleme Yaptı

Gündem

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçtiğimiz hafta İran ve Ortadoğu’da etkili isimlerden General Kasım Süleymani’nin bindiği uçağı vurarak öldürmesiyle başlayan gerilimde İran bugün ABD’ye misilleme yaptı. İran Devrim Muhafızları Ordusu bu sabah Irak’ta bulunan ABD’nin Ayn El-Esed hava üssüne onlarca füze yağdırdı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada El-Esed ve Erbil’de bulunan hava üslerine 12’nin üstünde balistik füze atıldığını açıkladı. İran bu saldırıyla Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık vermiş oldu.

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman “7 Ocak akşamı saat 5:30 civarında Irak’ta bulunan ABD ve koalisyon güçlerinin bulunduğu El Esad ve Erbil üslerine en az bir düzine füze atılarak saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırının İran tarafından gerçekleştirildiği açıktır. Saldırı sonrası ortaya çıkan hasarları tespit etmeye çalışıyoruz.” Açıklamasını yaparak saldırıyı doğruladı.

Devrem Muhafızları Açıklamada Bulundu

İran Devrim Muhafızları Ordusu yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada; “General Kasım Süleymani’nin intikamını almak için ABD’ye ait Ayn El-Esad hava üssünü karadan karaya attığımız onlarca füze ile vurduk. ABD, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık yaptığımız bu misillemeye karşılık vermesi durumunda çok daha sert ve ezici karşılık verileceği” duyurusunda bulundu.

Devrim Muhafızları açıklamalarında “her durumda İran’a düşmanca ve saldırgan eylemlerin kaynağı vurulacaktır.” İfadeleri kullanılarak bölgede ABD’ye üs sağlayan ülkeler de uyarılmış oldu. Açıklamanın devamında ABD’nin asker ve halkına zarar gelmesini istemiyorsa bölgedeki birliklerini gere çekmesi çağrısı yapıldı.

İlginizi Çekebilir