01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

İmmün Plazma Tedavisi İşe Yaradı

İmmün Plazma Tedavisi İşe Yaradı

Gündem

Koronavirüs hastalığının iyileşmesi için önerilen İmmün Plazma tedavisi Antalya'da işe yaradı. Koronavirüsü yenen hastadan alınan plazma yoğun bakımda bulunan koronavirüslü hastaya nakledildi ve hasta bu nakil sayesinde koronavirüsü yendi. Hastalığın yenildiği ise hastaya yapılan koronavirüs testinin negatif çıkmasıyla anlaşıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Gerçekleşti

İmmün Plazma tedavisi Akdeniz Üniversitesi hastanesinde gerçekleştirildi. Plazma tedavisinin başarılı olduğunu üniversite hastanesi başhekimi açıkladı. Başhekim virüsü atlatan hastadan alınan plazmanın 78 yaşındaki kadına naklinin virüsün ortada kalkmasını sağladığını açıkladı. Söz konusu hastanın çok sayıda kronik hastalığı olmasına rağmen tedavinin başarılı olmasıyla durumunun iyiye gittiğini açıkladı. Hastanın kronik rahatsızlıklarının da iyileşebilmesi için yoğun bakım altında tedavi edilmeye devam ettiğini belirtti.

İmmün Plazma Tedavisinin Zararı Yok

Antalya'da da başarılı olunan İmmün Plazma tedavisinin plazmanın alındığı ve plazmanın nakledildiği hastaya herhangi bir yan etkisi yok. Bu sebeple de koronavirüsü atlatan kişilerden kan verme işlemine benzeyen bir işlemle plazma alım işlemi gerçekleştiriliyor. Daha sonra da koronavirüsü olan hastaya naklediliyor. Ancak plazmanın alınabilmesi için kişinin koronavirüs rahatsızlığını atlatmasının üzerinden 14 gün geçmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir