01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

HIV Tedavisi Mümkün mü?

HIV Tedavisi Mümkün mü?

Gündem

Londra’daki HIV pozitif adam kök hücre nakli sonrası virüslerden temizlenmiş ikinci kişi oldu.

Londra’da tedavi gören HIV Pozitif bir hasta, HIV’e dayanıklı birinden alınan kök hücre nakli sonrası, AIDS’ten tamamen temizlenen ikinci kişi olarak kayıtlara geçti.

Doktorlar bu durumun gelecekte AIDS’i tedavi edilebilir olacağının bir kanıtı olduğunu söyleseler de HIV’in tedavisinin bulunduğunu söylemek için erken olduğunu belirttiler.

Yaklaşık 3 yıl önce yapılan kök hücre naklinin sonrasında, hasta 18 ay önce virüsün büyümesini önleyen ilaçların kullanımını bırakmıştı. Doktorlar bugün tedavi edilen hastanın vücudunda AIDS virüsüne rastlamadıklarını söyledi.

Doktorlar kök hücre naklinden neredeyse 3 yıl sonra, oldukça hassas testler yapıldığını ve enfeksiyon izine rastlamadıklarını, tedavi edebilecekleri herhangi bir virüsün olmadığını, işlevsel olarak tedavi edildiğini ve hastalığın gerileme döneminde olduğunu ama iyileşti demek için henüz erken olduğunu belirtiyorlar.

Adamın adı “Londra hastası” olarak adlandırılıyor, çünkü vakası, HIV'in işlevsel bir tedavisinin bilinen ilk vakası Timothy Brown’ınkine benziyor. Amerikalı bir adam olan Brown’ın tedavisi Berlin’de yapıldığı için ona da “Berlin hastası” deniyordu. Şuan sağlıklı bir şekilde Amerika’da yaşamını sürdürüyor.

Dünyada yaklaşık 37 milyon kişi HIV taşıyor ve AIDS salgını 1980'lerde başladığından bu yana dünya çapında yaklaşık 35 milyon kişinin ölümüne sebep oldu.

Karmaşık virüs üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde, son yıllarda virüsten korunmak için üretilen birçok ilaç geliştirildi.

Londra Üniversitesi Akademisinde çalışırken hastayı tedavi eden Profesor Gupta, şuan Cambridge Üniversitesinde görev yapmakta. 2003 yılında AIDS’e yakalanan hastaya, 2012’de Hodkin Lenfoma denilen bir tür kan kanseri teşhisi kondu. 2016’da hasta kanser sebebiyle güçsüz düştüğü zaman, doktorlar onun için organ nakli arayışına girdiler, akrabalık bağı bulunmayan donörün HIV’e direnç sağlayan CCR delta 32olarak bilinen genetik bir mutasyona sahipti.

Nakil başarıyla gerçekleşti ama bazı yan etkileri vardı, bunlardan biri yama konak uyuşmazlığıydı, bu da nakille gelen bağışıklık hücrelerinin nakil olan kişinin bağışıklık sistemine saldırmasıydı. Uzmanlar bu nakil yönteminin tek başına herkeste yeterli olacağından emin değiller. Ama her iki hasta da bu yan etkiyi yaşadı ve belki de onların bağışıklık sistemi hastadaki kanserli hücreyle savaşarak yok etti. Gupta bu çalışmaların AIDS tedavisinin önünü açacağını söylüyor.

 

Kaynak: Standard

İlginizi Çekebilir