19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

HAVELSAN'dan Önemli Atak

HAVELSAN'dan Önemli Atak

Gündem

Savunma sanayi alanında ürettiği önemli silah sitemlerini Türkiye'ye satamayan ABD'ye HAVELSAN'dan çok önemli bir adım geldi.

Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN), Amerika'lı bir firmaya görüntü simülatör sistemleri alıyor ve bunun için yılda 2 milyon dolar civarında bir para ödeniyordu. İstenilen hava ve operasyon şartları için anlık görüntü üreten bu sistemleri Quantum 3D Inc adlı şirket üretiyordu. 

ABD ordusuna ve devlet kurumlarına teknoloji satma sertifikasına sahip olan şirketin satın alınma sürecinde HAVELSAN yoğun çabalar sonucunda bu şirketi kayyumdan satın aldı. 

HAVELSAN'ın web sitesinde yayınladığı habere göre Immit Generator (IG), teknolojisi ülkemize transfer edilecek ve yılda 2 milyon dolarlık ithalat ürünü bundan böyle yerli bir firmadan satın alınmış olacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, normal şartlarda böyle bir satın alımın 1-3 ay sürdüğünü fakat 2015'te şirket ile el sıkışmış olmalarına rağmen meseleyi 18 ayda çözdüklerini belirtti. 

Quantum3D CEO'su Pratish Shah; “Şirketin yeni sahibi HAVELSAN ile Quantum3D ekibi, ödüllü MANTIS Görüntü Oluşturucu, hava, kara, deniz, bakım eğitim platformları ve hizmetleri ile sektöre öncülük etmeye devam edecektir” dedi.

İlginizi Çekebilir