20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Gümrük Vergisi Kasayı Doldurmaya Devam Ediyor!

Gümrük Vergisi Kasayı Doldurmaya Devam Ediyor!

Gündem

Gümrük vergisinden elde edilen gelirler geçtiğimiz seneye göre artış gösterdi.

Gümrük mallarına son yıllarda gelen zamlar her ne kadar sorgulanabilir olsa da devletin kasasına olumlu etkisi gözden kaçmıyor. Geçtiğimiz senelere göre son 5 senede yüzde yüzlük büyümeyle bu seneki gümrük vergisi geliri 20 milyar TL civarında bir rakam olarak bekleniyor. 2020 senesi için bu rakam 24 milyar 662 milyon 378 bin olarak düşünülüyor.  

Gümrük vergisi yapılandırmaları ithalat rakamlarını düşürüyor

Geçtiğimiz aylarda devletin uygulamış olduğu yeni gümrük vergilendirme tasarıları sayesinde vatandaşların yurt dışı alışverişlerinde düşüş rakamları dikkat çekiyor. Aliexpress alibaba wiky vb satış sitelerinden yapılan bireysel alışverişlerde yaklaşık yüzde 43'lük bir gerileme rakamı açıklanmıştı. Bu rakam git gide yükselmeye devam ediyor.

Devletin bireysel alışverişlerden daha önceden 15 dolarlık ve üzeri alışveriş yapımında gümrük vergisi uygulaması değişip tüm alışverişlerde vergilendirmeye gitmesi vatandaşı iç piyasadan alışveriş yapmaya yöneltti. Bu hareketten sonra yerli şirketler biraz nefes almış oldu diyebiliriz . Gümrük vergilendirmesinde devletlerin aldığı kararlar dikkat çekiyor. En son Trump'ın Çin'den alınan 200 milyar dolarlık rakama yeni bir tarife uygulaması ayrıca dikkat çeken konular üzerinde. Yeni bir antlaşmaya da gidilebilir.

İlginizi Çekebilir