19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

Greenpeace Akdeniz’in Araştırma Sonuçları Korkuttu

Greenpeace Akdeniz’in Araştırma Sonuçları Korkuttu

Gündem

Sağlıklı ve yeşil bir doğa için çalışmalar yapan Greenpeace Akdeniz örgütünün sebzeler üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçları korkuttu. Greenpeace Akdeniz geçtiğimiz günlerde Türkiye’de hizmet veren marketlerden ve pazardan aldığı sebzelerin incelemesini yaptı. Yapılan incelemeler sonucunda da topladığı ürünlerden %15’ten fazlasında pestisit isimli maddenin bulunduğu ortaya çıktı.

Pestisit İsimli Maddenin Kullanılmasının Yasak Olduğu Öğrenildi

Greenpeace Akdeniz örgütünün 2019 yılında marketlerden ve pazardan alınan biber, salatalık ve domates gibi sebzelerin 600’den fazla pestisit ismi verilen maddeye rastlandığını açıkladı. Pestisit bulunan sebzeler arasında yeşilbiberinde yer aldığı ve Kasım aylarında insanlara satılan bir yeşilbiber türünde 14 tane zararlı pestisit bulunduğu açıklandı. Örgüt tarafından hazırlanan raporda toplamda 90 adet örnek alındığı ve bu örneklerin 14 tanesinde bu maddenin çeşitlerinin bulunduğu yer aldı. Pestisit olarak anılan maddeninse kullanılmasının yasak olduğu bilgisi yer aldı.

Pestisitlerin İnsanların Hormonal Sistemlerini Bozduğu Açıklandı

Yapılan inceleme sonrası örgüt tarafından hazırlanan raporda pestisit maddesine rastlanan sebzelerin daha çok marketlerden alınan sebzeler olduğu belirtildi. Ayrıca buralardan alınan sebzelerde belirlenen mevzuatlarına uygunsuzluk oranının yüksek olduğu açıklandı. İnceleme sonrası tespit edilen pestisit adı verilen maddeninse insanların hormonal sistemlerini bozucu etkileri olduğu vurgulandı. Rapor sonrası örgüt tarafından yapılan açıklamadaysa insanların içinde zararlı maddelerin bulunmadığı sebzeleri tüketmesi gerektiği dile getirildi. Bunu sağlamanınsa ancak ekolojik tarım yöntemiyle mümkün olduğu bildirildi.

İlginizi Çekebilir