22
Cts, Oca
22 Yeni Haber

Gökyüzünde Sıralı Işık Demeti Şaşkınlık Yarattı

Gökyüzünde Sıralı Işık Demeti Şaşkınlık Yarattı

Gündem

Dün akşam saatlerinde Tekirdağ ve Kırklareli'de gökyüzünde şaşırtıcı bir ışık demeti görüldü. Akşam balkonda oturan vatandaşlar, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Esrarengiz Işığın Sırrı Ne?

Kırklareli'nin Lüleburgaz ile Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde gökyüzünde gözle görülebilen ve ard arda gelen sıralı ışık vatandaşlarda büyük merak uyandırdı.

Evinin balkonundan sıralı ışıkları gören Yasin Demiröz, o anları şaşkınlıkla izleyerek cep telefonuyla görüntüledi. Aynı sıralı ışık kümesinin Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde de görüldüğü ve görüntülendiği belirtildi. Bazı vatandaşlar ışık dizilişi için Starlink uyduları diye benzetme yaptılar.

Gökyüzündeki Işıkların Sebebi Starlınk mi?

Vatandaşların bu yorumları Amerikan roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'i akıllara getirdi. Geçtiğimiz hafta internet uydu ağı için gerekli olan 60 uydu uzaya yollanmıştı. İnternet uydusunun 6'ncı halkası olan 60 uydu, Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

SpaceX, Starlink projesinde daha önce 300 uyduyu uzaya fırlatmıştı. Şirket, Starlink uydularıyla Dünya etrafında 12 bin uyduluk internet ağı kurmayı hedeflerken, projenin ise 2027'de tamamlanacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir