19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

EYT Hak Arayışına Devam Ediyor

EYT Hak Arayışına Devam Ediyor

Gündem

Emeklilikte yaşa takılarak kanunen mağdur edilen yüzlerce EYT'li haklarını geri almak için her platformda mücadele ediyor. Gündemde her gün konu olmaya başlayan EYT'lilere kötü haber son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilerek konunun gündeme gelmeyeceği oldu.

Üzgün Ama Mücadeleye Devam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına binaen üzgün olduklarını dile getiren EYT'liler mücadelelerine haklarını alana kadar devam edeceklerini yaptıkları basın açıklaması ile dile getirdiler.

Hafta sonu bir açılışta Cumhurbaşkanı açıklamalar yaparken EYT konusuna da değinerek ülke zararına olabilecek bir şeyi yapmayacaklarını EYT'ninde bu kapsamda olduğunu belirterek EYT umutlarını söndürmüştü. Örnek olarak ta erken emeklilikle ülke ekonomisi batan İskandinav ülkelerini örnek göstermişti.

Açıklama Geldi

Emeklilikte Yaşa takılanların bir araya gelerek ve kendi imkanları ile kurduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) yurt genelinde ses getirmişti.

EYT Başkanı Gönül Boran Özüpak, Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalarına cevaben Twitter hesabından açıklamada bulundu. Twitter üzerinden yaptığı açıklama " EYT'nin kazanılmış bir anayasal hak olduğunu ve söylemler bizi davamızdan vazgeçiremez, vazgeçmeyiz. Son sözü EYT söyleyecek." cümleleri oldu.

30 Nisan 2008 de yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde emeklilik yaşı konusunda da düzenlemeler olmuştu. Bu düzenlemeler ışığında emeklilik yaşı değişikliğe uğramış ve mağduriyetler oluşmuştu. Ülkemizde son kanun kapsamında yaklaşık 6 milyon kişi emeklilikte yaşa takılan olarak bulunuyor.

İlginizi Çekebilir