27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

EYT Çözüme Kavuşur Mu?

EYT Çözüme Kavuşur Mu?

Gündem

EYT; emeklilikte yaşa takılanları tarif eden bir kelime. 2008 yılına kadar uygulanan emeklilik sistemi bu tarihten sonra günün şartlarına göre yeniden düzenlenerek emeklilik yaşı hem erkekler hem de bayanlar için yeni bir standarda oturtulmuştur.

2008 öncesi emekliliği hak eden veya hak edecek durumda olup ta yaşa takılanlar bu kanunla mağduriyetler yaşamakta ve bu sürecin EYT’lilerin hakkı olduğunu ve bu hakkı elde etmek için sivil toplum kuruluşu olarak EYT Dayanışma Vakfı kurulmuştur. Her platformda seslerini yükseltmeye çabalayan EYT’lilere hafta sonu yaptığı açıklamalarla Cumhurbaşkanı olumsuz görüş bildirerek noktayı koymuştur.

Devlete Maliyeti Yıllık 100 Milyar TL

Emeklilikte yaşa takılanların talep ettikleri hakları hakkında görüş bildiren uzmanlar EYT’lilerin devlete maliyeti yıllık bazda 100 milyar TL olmakta ve bu maliyet SGK'nın açık vermesine neden olmaktadır. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin son sözü seçim kaybettirmeye neden olacaksa bile olumsuz olmuştur. Ortalama 6 milyon EYT olduğu varsayılmakta ve en düşük bir EYT maaşı 1.600 TL olarak hesaplansa 113 milyar gibi bir fatura ortaya çıkacağı yine uzmanların yaptığı açıklamalar doğrultusunda yer alıyor.

EYT sorunu her seçim döneminde gündeme gelmektedir. Bakalım bu süreç nasıl ve kimin yararına çözülecektir. EYT için kaynak bulunacak mı, EYT’liler bu isteklerinden vazgeçecek mi, yoksa bir seçim kaybetmeyi göze alacak kadar mevzu derin mi ilerleyen süreçte netlik kazanacak.

İlginizi Çekebilir