01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Etiyopya Havayolları: Düşen Uçağın Karakutusu Bulundu

Etiyopya Havayolları: Düşen Uçağın Karakutusu Bulundu

Gündem

Pazar günü düşmüş olan Etiyopya Havayolları uçağındaki uçuş kayıt cihazları araştırmacılar tarafından bulundu.

Kaza alanından kokpit ses kayıt cihazına ve dijital uçuş veri kayıt cihazına erişildi. Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye giden Boeing 737 Max-8 tipi uçak kalkıştan altı dakika sonra düştü ve uçaktaki 157 kişinin, hiç biri canlı kurtarılamadı. Kazanın ardından birçok havayolu şirketi uçuşa ara verdi.

Uçak yerel saatle 08.44’te başkentin 60 km güney doğusunda Bishoftu Kasabasının yakınlarında düştü. Uçuşta Kenyalılar, Kanadalılar ve İngilizler de dahil olmak üzere 33 farklı ülkeden yolcu vardı.

Etiyopya Havayolları: Düşen Uçağın Karakutusu Bulundu

Kazanın Sebebi Ne?

Kazaya neyin sebep olduğu henüz belli değil. Ancak pilotun, uçak düşmeden önce bir problem olduğunu ve Addis Ababa'ya geri dönmek istediğini bildirmiş olduğu öğrenildi. Etiyopya Havayolları Genel Müdürü Tewolde Gebremariam Pazar günü Addis Ababa'daki Bole Uluslararası Havalimanı'nda gazetecilere verdiği demeçte, "Bu aşamada hiçbir şeyi ekarte edemeyiz. Kazanın sebebini henüz hiçbir şeye bağlayamayız, çünkü soruşturmayı beklemek için uluslararası düzenlemelere uymak zorundayız.” dedi.

Hava trafik izleyicisi Flightradar24, görüş mesafesinin iyi olduğunu, ancak uçağın kalkıştan sonra dikey hızının dengesiz olduğunu bildirdi. Etiyopya Havayolları'na göre pilot, havada 8.000 saatten fazla süren "övgüye değer bir performans sergileyen" Kıdemli Kaptan Yared Getachew olarak seçildi.

5 Ayda iki uçak kazası

Endonezya'nın Lion Air havayoluna bağlı aynı model uçağı geçen Ekim ayında Cakarta'da havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüş ve uçaktaki 189 kişi hayatını kaybetmişti. Ekim ayındaki Lion Air kazasının ardından, araştırmacılar pilotların uçağın durmasını engellemek için yeni tasarlanan otomatik bir sistemle uğraştıklarını söylediler.

Lion Air uçağı da yeniydi ve kaza kalkıştan kısa bir süre sonra gerçekleşti. 737 Max-8 uçağı ise, yalnızca 2017'den beri ticari kullanımdaydı. ABD Ulaştırma Bakanlığı Eski Genel Müfettişi Mary Schiavo, kazaya ilişkin "Son derece şüpheli" dedi. Reuters'in haberine göre Boeing'in bu sorunu çözmek için sisteme bir yazılım yaması yapması bekleniyor.

 

İlginizi Çekebilir