01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Ebeler Haftası

Ebeler Haftası

Gündem

Anne ve bebek sağlığı hizmetleri sunulurken aynı zamanda doğum öncesi olmak üzere doğum ve doğum sonrası evresinde de anne ve bebeklere bakım hizmetlerini ebeler sunmaktadır.

Bunun dışında ebeler sağlık alanında ülkemizin her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görevi devam ettirmektedir. Anne ve bebek ölümleri seviyelerinde artan yüksekliğin istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmakta olduğu ülkemizde ebelik mesleğinin önemi yeterince idrak edilememektedir.

Ebelik 1909 senesine kadar anadan kıza geçen görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik bugün de günümüz de yine aynı şekilde gereken öneme sahip olmamaktadır. Ebenin 1. basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü bulunmasına rağmen ülkemizde beler yeterince değerlendirilmemektedir. Özellikle doğu bölgesindeki illerde bu sorun daha da fazladır. Sağlık ocaklarında çalışan ebeler nüfus oranına göre dağılımı batıdaki illerimizden çok daha az orandadır.

Sağlık ocaklarında personel görevlendirilmesi durumunda anne ve bebek ölümünün de azalacağı aşikardır. Ağır fedakarlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler sağlık sisteminin vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm ebelerin 21 ve 28 Nisan ayının tarihleri içerisinde Ebeler haftası olarak kutlamaları gerçekleşmektedir. Bu önlemlerin alınması halinde hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz anneleri daha sağlıklı ve daha güvenli olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir