28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

Dünyamızı Bekleyen Büyük Tehlike! Sular Yükseliyor.

Dünyamızı Bekleyen Büyük Tehlike! Sular Yükseliyor.

Gündem

Okyanusların ısısı hızla yükseliyor. İsviçre'de son 5 yılda buzulların yüzde 10 azaldığı belirlendi. Küresel ısınmada duraksama yok.

Amerikan Science dergisinde yer alan bir araştırmaya göre küresel ısınmayla beraber okyanusların ısısının hızlanarak arttığı belirlendi. Isının hava sıcaklıklarında yaşanan artış gibi hızlanarak yükseldiği tespit edildi. Dünyada fosil yakıtların sebep olduğu ve atmosferde sıkışmış gazların oluşturduğu sera etkisi ile oluşan ısının yüzde 93'ü okyanuslarda birikiyor. Bu durumun çeşitli deniz yaşamı ile birlikte gezegendeki besin zincirini tehdit ettiği belirtildi.

Natural Sciences haberine göre ise, İsviçre Bilimler Akademisi Kriyosfer Komisyonundan yapılan açıklamada, ülkedeki buzul hacminin son 5 yılda yüzde 10 azaldığı ve 2019 yaz ayı boyunca etkili olan sıcak havaların buzul erime oranlarını rekor düzeylere ulaştırdığı belirtildi. Açıklamanın devamında 20 İsviçre buzulunun kütle oranı araştırmalarının tespitlerine göre 2019'da bir kez daha, buzullarda azalma, buzul oluşumundan daha fazla olduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar, 1900'lerin başından itibaren 500'den fazla, genellikle isimsiz buzulun yok olduğu açıklamasını yaptılar.

Nature Communications'da yayınlanan bir çalışmaya göre ise yapılan çeşitli öngörülerde en kötü senaryo olarak 2100 yılına gelindiğinde küresel düzeyde su seviyesi 2 metre yükselmiş olacak. İklim Merkezi Direktörü Benjamin Strauss bunun en kötü senaryo öngörüsü olduğunu belirtiyor ama olasılıklar dahilinde olduğunu unutmamamız gerektiğinide belirtiyor. En iyi senaryoda dahi su seviyesinin yükselişinin 60 santimetreyi bulacağı tahmin ediliyor.Bazı şehirlerin tehlike altında olduğu belirtilen araştırmaya göre Asya'da , Tianjin, Dakar, Hong Kong,  Şangay ve batıda ise New York, Miami ve Londra  en riskli şehirler arasında. Su seviyesinin yükselişinin sebebi olarak Grönland ve Antarktika'daki eriyen buzulların sebep olduğu araştırmada belirtildi.

İlginizi Çekebilir