28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Dünya Sağlık Örgütü Virüs İçin Soruşturuluyor

Dünya Sağlık Örgütü Virüs İçin Soruşturuluyor

Gündem

Geçtiğimiz aylar itibari ile dünyada 350.000 insanın ölümüne neden olan küresel salgın sırasında, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti birbirlerini suçlamıştı. Birçok kişi tarafından tartışılan bu suçlamalarda iki devlet arasında geçen tartışma nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü soruşturuluyor.

ABD Dünya Sağlık Örgütü'nü Suçladı

Coronavirüs salgını boyunca birçok ülkeyi suçlayarak ambargo yoluna giden ABD, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü kasasına yaptığı yardımları askıya alarak uluslararası bu örgütü Çin yandaşı olmakla suçlamıştı. Bunun üzerine büyük tepkiler alan ABD Başbakanı Donald Trump, tüm tepkilere rağmen adımlarından vazgeçmedi.

Trump'tan DSÖ'ye Tehdit Geldi

Dünya Sağlık Örgütü Kurul Başkanı Ghebreyesus ve ABD Başbakanı Donald Trump arasında geçtiğimiz günlerde bir görüşme gerçekleşti. Coronavirüs salgının devam ettiği şu günler içerisinde 30 gün devamı boyunca virüsü büyük ölçüde çözecek bir ilaç ya da aşı bulunmadığı takdirde Dünya Sağlık Örgütü'ne yaptığı yardımları kalıcı olarak kaldıracağını açıklayan Amerika Birleşik Devletleri, sosyal medya üzerinden oldukça büyük tepkiler aldı.

İlginizi Çekebilir