27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

Gündem

Vatandaşları bilinçlendirmek, bilgi aktarmak amacıyla 1949 yılından beri her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Çeşitli seminerler ile sağlıklı bir yaşam için konuşmalar yapılıp bu gün kutlanır.

Her yıl kutlanan Dünya Sağlık Günü, insanların sağlıklarına dikkat etmesine böylece toplumun sağlıklı olmasını hedeflemektedir. Bunda en büyük etken olarak Dünya Sağlık Örgütüdür. 7 Nisan 1948 yılında İsviçrenin Cenevre merkezinde kurulmuş ve anayasaya temellerinin atılmasıyla ve anayasaya geçmesiyle birlikte Dünya Sağlık Günü kutlanmaya başlanmıştır.

Vücut sağlığı, beden sağlığının dışında dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri olan ruhsal sağlık oldukça önemlidir. Araştırmalara göre her 4 kişiden birinin asıl sorunu ruhsal sağlıktır. Ruhsal sağlık tüm sağlık sorunlarının kaynağı denilebilir. Bir çok hastalığa ve soruna yol açabilir. Bunlardan en çok görülen ve bilinenleri ise baş ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, cilt sorunları, vücut ağrıları, nefen almada güçlük çekmedir.

Geçmişte yaşadığımız 17 Ağustos Depreminden sonra ülkemizde ruh sağlığı konusunda bozukluklar meydana gelmiştir ve bu durumu en acı şekilde deneyimledik. Günümüzde ise Korona virüsü sebebiyle toplumumuz eve kapanmış ve ruh sağlıkları konusunda sosyal yaşamımızı kısmamız sebebiyle bozukluklar meydana gelmeye başlamıştır.

Dünya Sağlık Günü ile ülkemizde ve dünyada insan sağlığına, ruh sağlığına önem bir kez daha vurgulanacak, daha fazla bilgilendirme ve bilinçlendirmeyle özellikle ruh sağlığı başta olmak üzere, insan sağlığı konusunda gelişmeler sağlanacaktır.

İlginizi Çekebilir