19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Dünya Kitap Günü Ve Kütüphaneler Haftası

Dünya Kitap Günü Ve Kütüphaneler Haftası

Gündem

Kitabın yararlarını anlaşılması ve sayıların çoğalması sonucu kitaplıkları oluşmuştur. Kitaplıkların gelişmesi beraberinde de kütüphaneler meydana gelmiştir. Bütün toplumun yararlanması okuması başvurması adına kurulan içerisinde kitaplar bulunan binaya ise kütüphane ismi verilmektedir.

Milli eğitim bakanlığı Mart ayının son pazartesi günü başlayan haftanın kütüphaneler haftası olarak değerlendirilmesine karar vermiştir. Hafta süresi boyunca kütüphanenin önemi anlatılarak kütüphaneciliği sorunları kamuoyuna duyurulmaktadır. Halk kütüphanelerinin gelişmesi için bilinçlendirilip Dünya kitap Günü ve kütüphaneler haftası hakkında bilgiler verilmektedir. Okullarda kütüphanenin yararlarından söz edilerek kütüphanelerde uyulması gereken kurallar öğretilmektedir. Kütüphaneler eski çağlardan bugüne insanlığın hizmetindedir.

Günümüzdeki bilgilere göre ilk kütüphane Asurlular zamanında kurulmuş olup Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye büyük önem verilmiştir.

O dönemden günümüze kadar gelen büyük kütüphaneler de bulunmaktadır. Ülkemizin belirli büyük kütüphaneleri ise aşağıdaki gibidir.

  • İstanbul'da Süleymaniye ve Beyazıt devlet kütüphaneleri
  • Ankara'da milli kütüphane
  • Millet meclisi kütüphanesi
  • Orta Doğu teknik üniversitesi kütüphaneleri

Kütüphanelerde kitapların korunması kitapları sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar yer almaktadır. Kütüphanecilik özel bir eğitim ve öğretimi gerektiren meslekler arasında yer almaktadır. Kütüphanecilik bölümlerinde öğrenimlerini tamamlayan kişiler kütüphanelerde görevlerini yapma şansına sahip olabilmektedir.

Kitaplar bilime giden yol olması nedeniyle çağımızın buluşlarına kitap dergi ve gazete gibi yayın organlarından izlemek mümkündür. Kitaplıklar ve kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

İlginizi Çekebilir