28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

DSÖ Virüsle Mücadele İçin Örnek Ülkeleri Açıkladı

DSÖ Virüsle Mücadele İçin Örnek Ülkeleri Açıkladı

Gündem

DSÖ’nün genel sekreterliğini yapan Tedros Adhanom Ghebreyesus Covid-19 salgını ve alınması gereken önlemlerle ilgili açıklamalar yaptı. Örgütün sekreteri virüsün yayılmasını önlemek için başlatılan kısıtlamaların gevşetilirken dikkatli olunmasını istedi. DSÖ sekreteri konuşmasında ayrıca Koronavirüs mücadelesinde gevşetme uygularken aldıkları tedbirler sebebiyle Güney Kore, Almanya ve Çin’i dünyaya örnek olarak gösterdi. Genel sekreter ayrıca virüs kısıtlamalarının kaldırılmasının gerçekten zor ve karmaşık bir mesele olduğunu da söyledi.

Bazı Ülkeleri Eleştirdi

Tedros açıklamasının devamında gözlerinin açık olduğu ülkeleri örnek gösterdiğini açıklarken adlarını aktarmadan bazı ülkelere eleştirilerini yöneltti. Bazı ülkelerin gözlerini kapatarak virüsle mücadele etmeye çalıştığını aktaran genel sekreter bu ülkeleri uyardı.

Övdüğü Ülkelerde Yeniden Virüs

Genel sekreter tarafından övülen Almanya’da Covid-19 salgını tekrar başladı. Güney Kore’deki gece kulüpleri yeniden açıldığı için orada da virüs yeniden artıyor. Tedros konuşmasında ayrıca sürü bağışıklığına da değindi. Sürü bağışıklığı için ileri yaştaki kişilerin feda edilerek toplumun bağışıklık kazanmasının amaçlandığını söyleyen Tedros bunun tehlikeli olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir