20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Diyanet'ten Defin Açıklaması

Diyanet'ten Defin Açıklaması

Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu gelen sorular üzerine yaptığı son açıklamasında, koronavirüs salgını sebebi ile cenaze defin işlemlerinde, cenazelerin uzak mesafeden su tutulmak ya da su serpilmek suretiyle yıkanabileceğini ve aynı zamanda tabutla defnedilebileceğini bildirdi.

Bekletilmeden Cenaze Namazı

Din İşleri Yüksek Kurulu, cenaze namazının kılınması hususunun farz-ı kifaye olduğunu, bazı Müslümanlar tarafından yerine getirilmesi ile diğerlerinin sorumluluktan kurtulacağını, cenaze namazı için belirli bir vakit bulunmadığını, hazırlanan cenazenin namazının bekletilmeden kılınarak defnedilmesinin esas olduğunu belirtti.

Namaza Katılanların Arasında Mesafe

Salgın hastalık durumu ve riskinde cenaze namazlarının olabildiği kadar az kişi ile ve bekletilmeksizin kılınmasının tercihi gerektiği belirtilirken, tedbirler kapsamında cenaze namazına katılanlar arasında da yeterli mesafenin bulunması gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu durumlarda birden çok cenaze var ise hepsine yönelik tek bir namazın yeterli olduğu, hastalık bulaştırma riski nedeniyle yetkililer tarafından hemen defnedilen cenazelerin namazlarının is sonradan kabirlerine karşı bir kaç kişi ile kılınabileceğini de bildirildi.

İlginizi Çekebilir