19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuruları Başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Başvuruları Başlıyor

Gündem

Sınav tarihi 4 Nisan 2020 olan DİB-MBSTS sınavı başvuruları yakın bir tarihte başlıyor. Başvurular 18 Şubat 2020’de başlarken 24 Şubat 2020 tarihinde sona eriyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin birçok sınav için uyguladığı geç başvuru tarihi ise 5 Mart 2020 olarak duyuruldu.

Peki DİB-MBSTS sınavına kimler girebilir. Diyanette görev yapmakta olan imam, müezzin Kur’an kursu hocaları gibi tüm diyanet personeli bu sınava girebilir. Görev yeri değişikliği, görevde yükselme, yurt dışı görevlendirmeleri ve hac hizmetleri gibi birçok alanda aranan MBSTS şartı sınava olan ilgiyi artırmaya yetiyor.

Geçen yıl 13 Nisan 2019 tarihinde yapılan bu sınav Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2010 yılından beri yapılmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 2015 yılında imzalanan protokol ile sınav organizasyonu, sınavın uygulanması ve sınav sorularının hazırlanması ÖSYM’nin sorumluluğuna geçmiştir.

Toplamda 80 sorunun sorulduğu seviye tespit sınavı çoktan seçmeli olup, yanlış sorular değerlendirmeye alınmayacaktır. 0-100 puan aralığında puanlama sistemine sahip olan sınav diyanet işleri başkanlığının belirlemiş olduğu konu başlıklarını kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir