28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

DİSK'ten Yeni Asgari Ücret Talebi

DİSK'ten Yeni Asgari Ücret Talebi

Gündem

Asgari ücret konusu şu anda gündemi meşgul eden önemli konular arasında bulunuyor. Türk-İş sendikası Asgari ücret için ilk teklif olarak 2.526 lira talep gösterirken, DİSK ise en az asgari ücretin 3 bin 200 TL olması gerektiğini açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu yönetiminde yapılan basın toplantısında, Türkiye'deki emekçi ve işçilerin yaşam kalitesinin asgari ücret tutarına bağlı olduğu konusu vurgulandı. Çerkezoğlu, Türkiye şartlarında Asgari ücretin 3 bin 200 TL olmasının şart olduğunu söyledi.

"Asgari Ücret Tespiti Adil Değil"

Arzu Çerkezoğlu konuşmasında, "Devlet batık şirketleri kurtarmak, işverenlere teşvik yapmak için büyük kaynaklar ayırıyor. Ancak iççiler için alınmış bir önlem yok. Asgari ücret tespitinde işçiye hak tanınmıyor.

Hükümetin ve iş yeri sahiplerinin çoğunluk olduğu bir konsey asgari ücreti belirliyor. DİSK-AR'ın geçtiğimiz dönemde hazırladığı raporda "İnsan Onuruna Uygun Asgari Ücret" konusunun üzerinde durulmuştu. Bu standarda uyulmuyor" dedi.

Döviz Karşısında Asgari Ücret Eriyor

Türkiye'deki Asgari ücreti Avrupa'yla kıyaslayan Çerkezoğlu, "Türkiye'de asgari ücret çok düşük" dedi. Asgari ücretin yarısının vergiye, yarısının da kesintilere gittiği açıklanırken, doların yükselişiyle asgari ücretin eridiği ve işçiye birşey kalmadığı ifade edildi.

Çerkezoğlu, Asgari ücretin dünya normlarına ulaşması için hesaplamalarda işçinin ailesinin gelir seviyesi de dikkate alınmalıdır dedi. Asgari ücret talebinin 2020 yılı için 3,200 TL olduğunu yineledi. Çerkezoğlu rakamın pazarlıklarda netleşeceğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir