17
Pz, Eki
29 Yeni Haber

Devlet Sırrını Yayınladılar

Devlet Sırrını Yayınladılar

Gündem

Çin yönetiminin yayın organlarından olan Modern Ships adlı derginin son çıkan sayısında önemli bir skandal yaşandı. Savunma sanayisi ve geliştirilen teknolojiler üzerine yayın çizgisini belirleyen derginin kapağında ve ortada bulunan iki sayfasında Çin tarafından geliştirilen yeni gizli savaş uçağına ait bilgisayar ortamında düzenlenip hazırlanan görüntüler yayınladı.

Çin'i yöneten Komünist Partisinin yayın organı niteliğinde olan Modern Ships adlı dergide Çin tarafından geliştirilen yeni silahın bütün detayları paylaşıldı.

Derginin kapağı ile tam ortasında bulunan sayfalarda Çin'in yeni H-6N savaş uçağı son derece ayrıntılı bir şekilde görüntülere yansıyor. Bilgisayar ortamında özel olarak hazırlanan bu görüntülerde savaş uçağının altında ise büyük bir füze bulunuyor. Bu füzeye ait görüntülerin yayınlanmasıyla Çin'de büyük bir tartışmada başlamış oldu.

Global Times Açıklaması

Çin hükümet gazetesi olan Global Times ise konuya dair detaylı bir haber yayınladı. Bu haberde "Görüntülerin hepsi bilgisayar ortamında hazırlanmış ve tamamıyla konsept. Bu görüntülerle alakalı yapılan resmi bir açıklama ise yoktur" denildi

Savunma Uzmanlarından Açıklama

Diğer taraftan bu görüntüler Batılı bazı savunma uzmanlarının dikkatini çekti. Flight Global adlı yayın organına konuşan Stratejik Politika analisti Malcolm Davis açıklamasında, "Eğer ki bu görüntüler gerçekse, Çin ordusu gemisavar sisteminin önemli oranda gelişmiş olduğunu bize gösteriyor" dedi. Bu görüntüler ayrıca sosyal medya üzerinde de büyük tartışmalara neden oldu.

İlginizi Çekebilir