20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

"DEAŞ'lılar Pazartesinden İtibaren Ülkelerine Gönderilecek”

DEAŞ'lılar Pazartesinden İtibaren Ülkelerine Gönderilecek”

Gündem

Avrupalı olup da DEAŞ terör örgütüne katılan teröristlerin tekrar vatandaşı oldukları ülkelerine iadesi birçok ülkede tartışmaya neden olmuştu. İçişleri Bakanı Soylu, pazartesi gününden itibaren DEAŞ'lı terör örgütü üyelerinin vatandaşı oldukları ülkelere geri iade edileceklerini açıkladı.

DEAŞ terör örgütüne üye olan Avrupalı teröristlerin tekrar ülkelerini iade edilmesi birçok ülkede tartışmaya neden olmuşken İçişleri Bakanı Soylu ise DEAŞ 'lılarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaya göre Soylu, DEAŞ 'lıların vatandaşı oldukları ülkelere geri iadesine bu pazartesiden itibaren başlanacağını açıkladı.

Avrupa 'da ise birçok ülke Avrupa ülkelerinin vatandaşı olup da terör örgütü DEAŞ 'a katılmış teröristlerin geri iade edilmesine tepki göstermişlerdi. Terör örgütü üyelerinin tutuklu olarak Suriye 'de kalmasını isteyen Avrupa ülkeleri, DEAŞ'lı teröristlerin geri iade edileceği için endişeye kapıldılar. Ankara 'da düzenlene bir açılış töreninde açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuyla ilgili olara, "Şimdi biz bunları size iade edeceğiz diyoruz. Pazartesiden itibaren başlıyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Suriye 'de yakalanan DEAŞ'lı teröristlerle ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştı: "Biz DEAŞ terör örgütü ile mücadelede tüm çabamızı sarf edeceğiz. Elimizdeki tüm araçlarımızı bu yönde kullanacağız. DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele göstereceğiz ve yalnızda Suriye 'nin kuzeyinde değil DEAŞ terör örgütünün olduğu diğer bölgelerde de savaşmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda bu konuda Avrupa ile de işbirliği içerisindeyiz. Avrupa ülkelerinden gelen DEAŞ terör örgütü üyelerini de ülkelerine geri göndereceğiz".

İlginizi Çekebilir