19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

"DEAŞ 'ın Yeni Liderinin Yerini Biliyoruz"

DEAŞ 'ın Yeni Liderinin Yerini Biliyoruz

Gündem

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Deaş 'ın sözde lideri Ebubekir el-Bağdadi 'nin düzenlenen operasyonla öldürülmesinden sonra DEAŞ 'ın açıkladığı yeni sözde lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi 'nin nerede bulunduğunu öğrendiklerini açıkladı. Trump, "Gözümüz üçüncü adamın üzerinde. Yeni liderin de başı belada çünkü nerede saklandığını biliyoruz" şeklinde konuştu.

DEAŞ 'ın sözde lideri Ebubekir el-Bağdadi ve örgüt sözcüsü Ebu Hasan el-Muhacir 'in geçen ay düzenlene opresyonla İdlib 'in Barişa bölgesinde Amerika Birleşik Devletleri kuvvetlerinin düzenlediği operasyonla öldürülmesi ile ilgili açıklamalar yapan Trump, örgütün üçüncü sözde liderinin de nerede bulunduğunu bildiklerini duyurdu.

New York Ekonomi Kulübü 'nde açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, "Tahmin edin ne dolu? Gözümüz üçüncünün de üzerinde. Üçüncü liderin de başı belada çünkü nerede saklandığını biliyoruz. Bu şekilde ilerlemeliyiz yoksa ikinci defa problem yaşamaya devam ederiz" dedi.

New York 'ta düzenlenen Gaziler Günü töreninde konuşan Trump "Amerikalı savaşçıların sayesinde Bağdadi ve ikinci sorumlu öldürüldü, gözümüz ise şimdi üçüncüsünün üzerinde" ifadelerini kullanmıştı.

Trump, "Bağdadi 'nin terör saltanatı bitti düşmanlarımız çok korktular. Sivil halkımızı tehdit eden teröristlerin Amerikan ordusunun gücü karşısında şansları yok" demişti.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump, Suriye 'de bulunan petrol bölgelerinin güvenliğini sağlamak için askeri operasyonları onaylamıştı.

İlginizi Çekebilir