22
Cts, Oca
22 Yeni Haber

Cumhurbaşkanlığı’nı Rahatsız Eden Karar

Cumhurbaşkanlığı’nı Rahatsız Eden Karar

Gündem

Geçtiğimiz Cuma günü İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağına karar verilmişti. Kararın alınması ve yasağın başlayacağı saatten iki saat öncesinde ilan edilmesi yasağın olacağı illerde büyük kargaşaya yol açmıştı. Edinilen bilgilere göre İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karar Cumhurbaşkanlığı’nı rahatsız etti.

Alınan Tedbirler Hiçe Sayılmıştı

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan sokağa çıkma yasağı kararı Sağlık Bakanlığı ve diğer birimlerin koronavirüse karşı aldığı tedbirlerin boşa gitmesine neden oldu. Çünkü yasağın geleceğini duyan insanlar fırın ve marketlere akın ederek virüse karşı temas ve maske gibi önlemleri hiçe saydı. Böylece o kalabalık arasında yer alan kişilerin virüs kapma olasılığı arttı. Bu sebeple yaşanan olaylar sebebiyle Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu da bu kararsız rahatsız oldu. Bunda alınan kararın içeriğinin insanlara tam olarak bildirilmemiş olması etkili oldu.

Yasak Devam Edebilir

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 30 büyükşehri ve akciğer rahatsızlıklarının yoğun yaşandığı Zonguldak için hafta sonu geçerli olacak iki günlük sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bu yasağın amacı kişilerin hafta sonunda sokaklarda olup virüsün yayılmasına neden olmalarını engellemekti. Karar kontrolsüzce alınmış olsa da sokağa çıkmanın durdurulması ise virüs vakalarının azalma ihtimali olduğu için yasağın devam ederek gelecek haftada uygulanabileceği öğrenildi.

İlginizi Çekebilir