27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Covid-19 Virüsü Sonrası Yarasalar İnceleme Altında

Covid-19 Virüsü Sonrası Yarasalar İnceleme Altında

Gündem

Dünyayı tam anlamıyla etkisi altına alan Covid-19 virüsünün neden olduğu tahmin edilen, Wuhan hayvan pazarında satılan yarasalar için bilim adamları kolları sıvadı. Yarasalar üzerinde incelemelere başlayan bilim insanları, 6 farklı corona virüs tespiti yaptı. Genotip incelemesine göre aynı familyadan gelen virüsler, Covid-19, SARS ve MERS virüsünde bulunan genetiğe tam olarak sahip değil.

Myanmar Yarasaları İnceleniyor

Myanmar'da bulunan yarasaları inceleyen ekip, yarasadan kaynaklı olduğunu düşündükleri Covid-19 kaynağına ilişkin ispatlayabilmiş değiller.

Predict Projesi

Bu proje ile tespit edilen yeni virüsler 6 tane. Bu virüslerin 3 tanesi alfa, 3 tanesi beta Covid-19 şeklinde sınıflandırılıyor. Henüz ilacı bulunmayan virüs için bilim insanları ilaçlar, hayvanlar ve birçok yeni bileşimler ile ilaç üretmeye çalışıyor. Hızlı ölümlere sebep olan virüsün yayılmaması adına yapılan işlemler arasında şu an ilaçlı tedaviler, plazma tedavisi ve tedbir nitelikli önlemler yer alıyor. En iyimser senaryoya göre ilacın üretilmesinin, 6 ay gibi bir süreyi ifade ettiğini daha önce bilim insanları ve uzmanlar açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir