06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Covid-19 Salgınına Filyasyon Çözümü

Covid-19 Salgınına Filyasyon Çözümü

Gündem

Dünyayı kasıp kavuran ve hızlı ölümlerle sonuçlanan covid-19 salgınına ilişkin her gün yeni gelişmeler kaydediliyor. Bir taraftan bilim adamları tarafından ilaç deneyleri yapılıyor, diğer taraftan tedavi yöntemleri araştırılıyor. Filyasyon yöntemi ise şu an için covid-19 virüsünün güçlü direncini kırmayı başarıyor. Ölüm oranları ve vaka sayılarında ciddi düşüşler yaratan Filyasyon için, Vaka Takip ve Filyasyon Yönetim Merkezi tarafından tespit edilen covid-19 hastalarını 3 kişilik ekibi ile sahaya gönderiyor ve salgını abluka altına alıyor.

Filyasyon'un Önemi

Filyasyon sistemi ile ciddi düşüşler kaydedildiğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca; bu oranın 4. haftadan itibaren düşüş seyri gösterdiğini belirtiyor. Henüz diğer ülkelerde uygulanmayan bu yöntem sayesinde 11 Mart itibari ile tüm vakalarda kullanıldığı ifade ediliyor.

Saha Timi Filyasyon Çalışma Sistemi

50 kişilik bir ekip ile çalışılan sistemde görevliler tarafından sağlık taraması yapılan hastaların test sonucunun pozitif çıkması ile vatandaşı arayarak bilgilendiriyor, dışarı çıkmaması ve hazırlıklarını yapması adına zaman tanınıyor. Sonrasında ise ekipler tarafından bulunduğu noktadan alınarak pandemi hastanesine yönlendiriliyor. Bu şekilde virüsün yayılması ciddi anlamda önleniyor.

İlginizi Çekebilir