28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Çinli Teknoloji Firması Huawei ABD Hükümetine Dava Açıyor

Çinli Teknoloji Firması Huawei ABD Hükümetine Dava Açıyor

Gündem

Huawei, ürettikleri akıllı telefon ve telekomünikasyon ekipmanı teknolojilerinin küresel bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu iddia eden ve bu ürünlerin devlet kurumlarında kullanılmasını yasaklayan Amerika’ya, karşı dava açtı.

Perşembe günü yerel olarak açılan dava, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak bilinen bir yasadaki hükme odaklanmaktadır. Bu mevzuatın 889. maddesi yürütme devlet kurumlarının Huawei ve bir başka Çinli firma olan ZTE tarafından yapılan telekomünikasyon donanımını tedarik etmelerini yasaklamaktadır. Her iki şirket de açıkça yasada isimlendiriliyor.Yasa, devlet kurumlarının Huawei teknolojisini ve daha küçük Çin rakibi ZTE'yi kullanmalarını yasaklıyor.

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Guo Ping, şirketin Çin'in Shenzhen kentindeki merkezindeki bir basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Bu yasak yalnızca yasadışı değil, aynı zamanda Huawei’nin adil rekabete girmesini ve ABD’li tüketicilere de zarar vermesini neden oluyor." Dedi.Guo, "ABD Kongresi, Huawei ürünleriyle ilgili kısıtlamalarını haklı çıkaracak bir kanıt gösteremedi" dedi. “Son çare olarak davayı açmakta mecbur kaldık” dedi.

Şirket, Çin'in en büyük teknoloji firmalarından biri ve süper hızlı 5G kablosuz ağların küresel piyasaya çıkışında önemli bir rol oynuyor. Akıllı telefonları küresel olarak Apple ve Samsung ile rekabet ediyor.Ancak Washington yıllardır Çin hükümetinin, özel kanıtlar vermeden diğer uluslara casusluk yapmak için Huawei ekipmanlarını kullanabileceğinden şüpheleniyor. Huawei şirketin sahibinin kendi çalışanlarından biri olduğunu, Çin hükümetüyle bir bağlantıları olmadığını ve ürünlerinin herhangi birinin güvenlik riski taşımadığını iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir