20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Çin’e Yaptırım Yasası Senatodan Geçti

Çin’e Yaptırım Yasası Senatodan Geçti

Gündem

Çin yönetimi tarafından Uygur Türklerine karşı gerçekleştirilen şiddet ve baskının cezasını bulması için hazırlan Çin’e yaptırım yasası senatodan geçti.

Donald Trump’a Sunulacak

Marco Rubio isimli cumhuriyetçi senatörün öncülüğünde Uygur Türklerine yapılanların yaptırımla cezalandırılması için girişimler yapıldı. Bu amaçla hazırlanan yasa tasarısı Abd Senatosu’na sunuldu. Hazırlanan tasarı senatoda oy birliğine sunuldu. Katılımcıların oylarıyla da tasarı kabul edildi. Senatodan tasarının geçmesi sonrasındaki adımın ise tasarının Donald Trump’a sunulması olduğu öğrenildi. Ancak bu aşamaya geçilmesi için söz konusu tasarının Temsilciler Meclisi’nden de geçmesi gerekiyor. Meclisten geçip Trump’un imzasının da alınmasıyla şiddet gösteren Çin yönetimine yaptırımlar uygulanabilecek.

2019’da Tasarı Senatoya Geri Gönderilmişti

Uygur Türklerinin haklarının korunmasını ve yetkililerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı ilk olarak 2019 yılı Kasım ayında senatoya sunulmuştu. Senato onayının ardından Temsilciler Meclisi’ne gönderilen tasarı meclis tarafından üzerinde değişiklikler yapılarak 2019 yılı Kasım ayında tekrar Abd Senatosu’na gönderilmişti. Tasarının bu sefer meclisten geçerek Trump’a ulaşması beklentisinin olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilir