28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Çin'den ABD'ye Karşı Olan Irak - İran Bloğuna Destek

Çin'den ABD'ye Karşı Olan Irak - İran Bloğuna Destek

Gündem

Çin İran ve Irak'ın ABD ile yaşadığı gerilime dâhil oldu. Irak Hükümetinin ülkelerinde bulanan ABD askerlerini sınır dışı etme kararına Cin'den destek geldi. Çin'in Bağdat büyük elçisi Irak Hükümetine destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

İran ile ABD arasında savaşa doğru giden gerilimde yeni gelişmeler yaşanmaya başladı. ABD Başkan Trump Irak'ın kendilerin ülkelerinde istemediğini bildirmesi üzerine açık açık tehdit etmeye başladı. Irak ABD'nin bu tehditlerine Çin büyük elçisi aracılığı ile cevap verdi.

Çin ile Irak Görüşüyor

Çin'in Bağdat Büyük Elçisi Zhang Tao ile Irak Başbakanı Abdulmehdi Başbakanlık konutunda görüştü. Görüşmede Irak'ta bulunan ABD varlığı değerlendirildi.

Çin Tarafını Seçti

Başbakan Abdulmehdi yaptığı açıklamada; Çin'in güçlü bir ortakları olduğu ve aralarında anlaşmalarının kamuoyu meselesine dönüştüğünü ve aralarında yaptıkları anlaşmaya tereddütsüz olarak uyacaklarını ve Çin'in Irak halkının dostu olduğunu söyledi.

Çin büyük elçisi Başkan Abdulmehdi'nin açıklamalarına karşı olarak ' Irak'ı desteklemeye devam edeceklerini ve ülkenin yeniden imar edilmesine katkı sağlayacaklarını' söyledi.

Olaylar Nasıl Başlamıştı

Irak meclisi ülkelerinde bulanan ABD güçlerinin ülkelerinden çıkarılması yönünde karar almış ve kararını uygulanmasını da Hükümete vermişti. Alınan bu karar üzerine ABD'de Irak'a karşı yaptırım uygulayabileceğini söyledi. Çin ile Irak arasında ise 2019 yıl Eylül ayında enerji, petrol, sanayi ve diğer birçok alanda 8 anlaşma imzalanmıştı.

İlginizi Çekebilir