20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

CIA Raporu Covid-19 Konusunda Çin'i Suçluyor

CIA Raporu Covid-19 Konusunda Çin'i Suçluyor

Gündem

Koronavirüs salgınına ilişkin söylentilerin sonu gelecek gibi görünmüyor. CIA, tarafından hazırlanan raporu, Newsweek dergisi yayınladı. Rapora göre, Çin, koronavirüs salgını için kişisel koruyucu ekipmanı stoğu yaparken, Dünya Sağlık Örgütü'nü pandemi ilan etmemesi için tehdit ediyordu.

Koronavirüs Konusunda Çin Suçlanıyor

Koronavirüs salgını için başta ABD olmak üzere birçok ülke Çin'i suçluyordu. Çin, özellikle salgını geç haber vermekle ve verileri düzenli paylaşmamakla itham ediliyordu. Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) tarafından hazırlanan bir rapor basına sızdı. Newsweek dergisi, CIA'ya dayanarak verdiği haberde, Çin'in küresel salgın ilan etmemesi için Dünya Sağlık Örgütü'nü tehdit ettiğini öne sürdü.

Koronavirüs İçin Ekipman Topladı

Newsweek dergisi, CIA tarafından hazırlanan raporu kaynak göstererek çarpıcı iddialarda bulunuyor. Buna göre, Çin, salgının tam ortasındayken, dünyanın dört bir yanından, koruyucu ekipman stoğu yaparken eşzamanlı olarak, DSÖ'yü küresel acil durum ilan etmemesi için tehdit ediyordu. Daha önce buna benzer iddialar Alman Der Spiegel dergisi tarafından gündeme getirilmiş fakat DSÖ tarafından reddedilmişti.

İlginizi Çekebilir