20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

CHP'nin Kanal İstanbul İtirazı Anayasa Mahkemesinden Geri Döndü

CHP'nin Kanal İstanbul İtirazı Anayasa Mahkemesinden Geri Döndü

Gündem

2019 sonu ve 2020 başlarında kızışan ve özellikle Ak Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin sözlü münakaşasına sebep olan Kanal İstanbul, uzun bir süre daha tartışma konusu olacak gibi. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu sonrası Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekilleri ve 139 milletvekili katılımı ile Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulunmuş ve raporun dikkate alınmadığı belirtilerek iptal istemi ile itiraz etmişti. İşte o başvuru, Resmi Gazete'nin 12.02.2020 tarihli sayısında yayımlanan karara göre Anayasa mahkemesi tarafından reddedildi.

Karar Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından ÇED raporuna dayanılarak yapılan itiraza yönelik başvuru, Anayasa Mahkemesi'nden kabul görmedi. İptal talebi ile yapılan başvuru, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ile Resmi Gazete'de yer aldı.

Resmi Gazete'nin 12.02.2020 sayısında 7416 Sayılı Yap, İşlet, Devlet modeli ile ilgili yasaya eklenmiş olan Kanal İstanbul ve Kanal İstanbul benzeri su yolu projelerinin iptalini içeren ve CHP kanadından gelen iptal başvurusu, oy birliği ile reddedilmiş oldu.

CHP Neden İtiraz Etti?

Cumhuriyet Halk Partisine göre ÇED Raporu'nda yer alan ve İstanbul'un içme suyu ile doğal dokusuna zarar vereceği düşünülen Kanal İstanbul hem İstanbul hem de milli servet için tehlike.

Buna rağmen ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılmış ve yapımının 75 Milyar Lira olacağı öne sürülen, toplamda ise 7 yıl sürmesi planlanan Kanal İstanbul'un yapımına yakın zamanda başlanılacağı duyurulmuştu. Bu konunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi, grup başkan vekilleri ve 139 milletvekilinin imzası ile Anayasa Mahkemesi’nde başvuruda bulunmuş ve Kanal İstanbul projesinin iptalini istemişti.

İlginizi Çekebilir