19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Chp Liderinden 16 Maddeden Oluşan Çağrı Geldi

Chp Liderinden 16 Maddeden Oluşan Çağrı Geldi

Gündem

Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 16 maddeden oluşan bir çağrı geldi. Chp lideri çağrısını mecliste yapılan 23 Nisan oturumunda yaptı. Ak Parti adına konuşmanın yapılmasından sonra kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu hazırladığı 16 maddeyle hükümete çağrıda yaptı.

Yeni Anayasa Çağrısı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 maddeden oluşan çağrısında ilk maddede yeni anayasa çağrısı yer aldı. Demokratik bir anayasanın hazırlanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca hazırlanacak anayasanın temelinde kuvvetler ayrılığının yer alması gerektiğini belirtti. Kuvvetler ayrılığının benimsenmesiyle de Türkiye’nin hukuk devleti olacağını detaylarıyla anlattı. Bunlar dışında siyasi ahlak kanunun çıkarılmasından, Sayıştay’ın tüm kurumları denetlemesi gerektiğinden ve Kesin Hesap Komisyonu’ndan bahsetti. Komisyonun başkanlığının ise muhalefette olması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Hizmetleri Ücretsiz Olsun

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çağrı maddelerinde sağlık konusu da yer aldı. Lider sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması gerektiğini dile getirdi ve bunun için çalışılmasını istedi. Sınırlama olmamasının gerekliliğini anlattı. Sağlık dışında eğitim ve sosyal yardım konularına da değindi. Kişilere dağıtılan aile yardımları için kanunun gerekliliğinden söz etti. Eğitimde ise özgürlüğün olmasının önemine değindi.

İlginizi Çekebilir