20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Çakar Üstünlüğü Yok

Çakar Üstünlüğü Yok

Gündem

Trafikte geçiş üstünlüğüne dair 1 Kasım 2019'da yeni bir karar verilmiş, bu karar ile bazı kamu araçlarının trafikte geçiş üstünlüğüne son verilmişti. Ancak İçişleri Bakanlığı'na bu konu hakkında suçlama yapılmıştı. Suçlamada torba kanuna eklenen bir madde ile eski vekillerin de bu haktan yararlanmaları sağlandığı yer alıyordu.

İçişleri Bakanlığı "Böyle Birşey Yok"

24 Eylül'de yapılan bakanlar kurulu toplantısında onaylanan yasa1 Kasım 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yasa; zorunlu ve acil durumlarda itfaiye, ambulans ve devletin üst düzey yöneticilerinin çakar adı verilen trafikte geçiş üstünlüğünü nasıl kullanması gerektiğini düzenliyordu.

İçişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada yasanın detayları hakkında bilgi vererek, 1 Kasım'da yürürlüğe giren yasada eski milletvekillerinin ve kamu araçlarının çakar uygulamasına yönelik bir düzenlemeyi içermediği belirtildi. Bakanlık bu durumun trafikte haksız bir üstünlük sağladığını vurgulayarak, halkın bu sebeple mağdur olduğu konusuna değindi.

Çakar Lambalı Araçlar

İçişleri Bakanlığı konuya yönelik yaptığı açıklamada bu konu hakkında bundan sonra sıkı denetimlerin yapılacağını açıkladı. 1 Kasım 2019'dan itibaren konuya ağırlık verildiğini ve kuralı ihlal eden araçlara ceza kesildiğini açıkladı.

Bu tarihten sonra kamu ve yerel üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkan araçlarında çakar lamba kullanımına yasak getirildi. Mevzuata uymayan araçların bu suçlarının ağır kusur sayılacağı açıklandı. Araç muayenelerinde ve bakımlarında bu konuya özel itina gösterileceği açıklamalar arasında yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir