20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Büyükşehir Belediyesinden Tahliye Yazısı Gitmedi

Büyükşehir Belediyesinden Tahliye Yazısı Gitmedi

Gündem

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, Eminönü'nde bulunan ve balık- ekmek satan tekne esnafının tahliyesi için ilgili yazının Fatih İlçe Kaymakamlığı'na gitmediği ortaya çıktı.

Eminönü'nde bulunan teknelerin içinde ekmek arası balık satışı yapan esnaf, kendilerine yönelik yasal tahliyelerin başlayacağı zamanı endişe içinde beklerken, İBB'nin, tahliye konusunda ilgili yazıyı halen Fatih İlçe Kaymakamlığı'na göndermediği meydana çıktı.

İBB Sözcüsü olan Murat Ongun, 5 Kasım tarihinde, Twitter üzerinden teknelerin tahliyesi konusundaki ilgili yazının kaymakamlığa gönderildiğini bildirmişti. Aradan geçen on günden fazla zamana karşı kaymakamlık bünyesinde yapılan araştırmada, İBB tarafından gönderilen bir yazının bulunmadığı anlaşıldı.

Düzenlemelerin Yapılması Bekleniyor

Konuyla dair bir İBB yetkilisi ise, "İlgili birimlerden yapılan bilgilendirme sonucuna göre, henüz daha bahse konu yazı Fatih İlçe Kaymakamlığı'na gönderilmemiş. İBB'nin Eminönü ilçesinde yapacağı düzenleme çalışmaları başlamadan aylar öncesinden buradaki balıkçıların tahliyelerinin doğru olmayacağı konusu düşünülmüş.

Tahliye işlemlerinin, yapılacak düzenlemelerle koordineli şekilde gerçekleşmesine karar verilmiş. Düzenleme çalışmaları başlamadan önce bölgenin boş yere boşaltılmasının doğru olmayacağı düşünülerek yazı henüz ilçe kaymakamlığına gönderilmemiş" dedi.

Hukuki Süreç

İBB, Eminönü'nde yapmayı planladığı yeni düzenleme noktasında bu bölgede ekmek arasında balık satan esnaflara bildirim yapılmış ve 1 Kasım'da sona eren sözleşmelerinin ise yenilenmeyeceği hususu duyurulmuştu. Bu bildirimden sonra esnaf temsilcileri, konuyla alakalı mahkemeye başvurarak, yürütmeyi durdurma konusunda karar aldırmıştı. Mahkeme, ilk anda yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın daha sonra İBB'nin eyleminin idari karar niteliğinde olmadığı, bildirim niteliği taşıdığı gerekçesiyle dava üzerinde incelenme yapmadan red kararı vererek yürütmeyi durdurma noktasında verdiği kararını da kaldırmıştı.

İlginizi Çekebilir