06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Büyükelçi Egemen Bağış Görevine Başladı

Büyükelçi Egemen Bağış Görevine Başladı

Gündem

Bir dönem Avrupa Birliği Bakanlığı görevini yürüten Egemen Bağış, yeni atandığı görevi kapsamında Türkiye Devletinin Prag Büyükelçisi sıfatıyla görevine başladı. Bağış, ilk iş olarak Çekya'nın Pardubice şehrinde bulunan Türk Şehitliği ziyaretini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Çekya Büyükelçisi göreviyle ataması gerçekleşen eski bakan Egemen Bağış, yeni görevine başladı.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Galiçya cephesinde şehit olan Türk askerleri anısına inşa edilen şehitliğe gerçekleşen ziyaret sırasında Büyükelçi Bağış'ın yanında eşi Beyhan Bağış ile Türkiye Prag Askeri Ataşesi görevinde bulunan Albay Şevket Aktay'da bulundu. Yine heyete Prag'da bulunan bazı Türk vatandaşları da katıldı.

Türk Şehitliğini Ziyaret

Çekya'da bulunan üç önemli şehitlik arasında yer alan Pardubice Türk Şehitliğine ziyaret esnasında çelenk koyan ve sonra saygı duruşunda bulunan Egemen Bağış, yaptığı konuşmada ise "Şehitlerimiz şimdi, bir zaman savaş verdikleri Rus askerleriyle karşılıklı olarak yatıyor." şeklinde konuştu. Bağış, Çekya'da bulunan diğer şehitlikleri de ziyaret edeceğini belirtti.

Güven Mektubunu Sundu

Büyükelçi Egemen Bağış, gerçekleştirdiği şehitlik ziyareti sonrasında Çekya Dışişleri Bakanlığı'na giderek burada Protokol Genel Müdürlüğü yapan Marketa Sarbochova'ya, yanında getirdiği Türkiye Cumhurbaşkanı imzası bulunan güven mektubunu vererek, Çekya'da ki resmi temaslarına başladı.

Bu kapsamda İlk diplomatik temasında Belçika Büyükelçiliği tarafından tertip edilen Belçika Ulusal Günü etkinliklerine katılan Egemen Bağış, bu etkinlikte Çekya Başbakanı olan Andrej Babis ile de bir görüşme yaptı.

İlginizi Çekebilir