28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Balıkesir’in, Burhaniye, Ayvalık, Edremit ve Gömeç İlçelerine Giriş Ve Çıkışlar Yasaklandı

Balıkesir’in, Burhaniye, Ayvalık, Edremit ve Gömeç İlçelerine Giriş Ve Çıkışlar Yasaklandı

Gündem

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararınca, turistik ilçelerden Burhaniye, Gömeç, Ayvalık ve Erdemit’e hususi araçlarla giriş ve çıkışlarına yasak getirildi.

Çin’de ortaya çıkıp bütün dünyayı etkisi altına alan ve pandemi olarak kabul edilen koronavirüsü önlemek için alınan tedbirler arttırılıyor. Bu tedbirler kapsamında Erdemit Körfezinde yer alan dört turistik ilçelere giriş ve çıkışlara yasak getirildi.

Tıbbi Ve Temel İhtiyaç Malzemeleri Yasak Kapsamına Alınmadı

Bu ilçelere giriş çıkışlara getirilen yasaklara ilişkin Balıkesir Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada şunlar belirtildi,”Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi ile Balıkesir ilimizde uygulanmak üzere gönderilen talimatlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 72. Maddesi gereği ek kararlar alınmıştır. Bu günden itibaren, 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar günleri Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde yaşayan/ bulunan tüm vatandaşlarımız (ikamet edenler) hariç belirtilen ilçelerimize İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına göre özel araçlarla giriş ve çıkışlar geçici olarak yasaklanmıştır”

Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.”

Zorunlu Geçişlerde Gerekli Belgeler İbraz Edilmeli

Valilik açıklamasında, ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar ve uluslararası yük taşımacılığı tapanların, yasak getirilen ilçelerden transit geçişlerine izin verileceği aktarıldı. Bu transit geçişler esnanında mecburi olmayan mola ve dinlenmeler dışında duraksamalara izin verilmeyeceği aktarıldı.

Valiliğin yaptığı açıklamanın devamında, ikamet ve işyeri farklı ilçelerde olan yönetici ve çalışanların, bu durumu ispatlayacak belgeleri ibraz etmeleri halinde ilçeler arasında seyahat edebileceklerini aktardı. Bu durumda olan vatandaşların ikâmetgah, yerleşim yeri belgesi, SGK kayıt belgesini yanına alması gerektiği belirtildi.

Valilik açılamasının devamında,”Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecektir.”dedi.

İlginizi Çekebilir