28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Avrupa'da Dizel Araç Satışları Durdurulacak

Avrupa'da Dizel Araç Satışları Durdurulacak

Gündem

Japon otomobil devlerinden biri Toyota 2018 Cenevre Otomobil Fuar'nda Avrupa'da dizel araç üretimi artık olmayacağını duyurmuştu. Bu kararın ardından dizel motorlu araçların yerine çevre dostu hibrit araçlar yer alacak.

Hibrit ve hidrojen yakıt tüketen araç teknolojisine sahip olan Toyota bu hamleyi yapabilecek en güçlü isim olabilir. Geçen yıl ise dizel araçlarda yüzde 10 luk bir düşüş yaşandı ve bu düşüş ile beraber hibrit araçların satışı yüzde 37 artış gösterdi.

Japon otomobil devi Toyota dizel araçların azalması ve yeni enerjinin yaygınlaşması için birçok enerji şirketi ile işbirliği yaprak hidrojen yakıtlı ve elektiriklişarj istasyonlarının sayısını gün gün arttırmaya çalışıyor.


Toyota'nın Avrupa Başkanı Johan Van Zyl, "2018 yılında dizel araçların üretimi son bulacak" dedi. Ek olarak dizel araçların daha çevre dostu daha zararsız olmaları için uğraşmak yerine hali hazırda tutulan hibrit ve elektirikli araç teknolojisini geliştirmek için çalışacağız dedi.

Dizel Araçlar Artık Bitiyor mu?

2015 yılında birçok markada görülen dizel araçların emisyon hilesi sonrasında dizel araca güven azaldı. Geçtiğimiz günlerde de Alman Mahkemesi dizel araçlar için yasak getirmişti. Toyota'nın bu hamlesi ile dizel araçlara bir darbe daha gelmiş oldu.

İlginizi Çekebilir