19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Ateşkese Öfke Püsküren Hafter'in Öfke Krizi

Ateşkese Öfke Püsküren Hafter'in Öfke Krizi

Gündem

Uzun zamandır tartışılan ve Hafter'in ateşkes çağrısına ne cevap vereceği noktasına kadar uzanan Libya sorunun da bir bilgi daha açığa çıktı. Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan davet karşılığında ateşkes imzalanması için masaya çağrılan Hafter olumsuz cevap vererek masadan ayrılmıştı. Bunun üzerine bugün öğrenilen bir bilgi ise oldukça şaşırtıcı tepkiler aldı. Türkiye karşıtı olarak bilinen Hafter'in masadan öfke krizi geçirerek kaktığı ortaya çıktı.

Olayın Perde Arkası

Moskova'da bir taslak metin üzerinde yapılan anlaşmaya uygun olarak Hafter'in de anlaşmayı imzalaması için ortak bir barış kürsüsü oluşturuldu. Bu toplantıdan çıkacak sonuç merak içinde beklenirken aniden Hafter kanadından olumsuz cevap geldiği şeklinde bilgi paylaşımı yapıldı. Ulaşılan detaylar sonucunda ise öfke nöbeti geçiren Hafter'in bu durumdan sonra anlaşmayı imzalamadan masadan ayrıldığı şeklinde bilgiler de ele geçirildi.

Mısır ve BAE İddiaları

Hafter Libya'nın doğusunu kontrolü altında bulundurduğundan dolayı bu anlaşmada söz sahibi olması istenmişti. Ortaya atılan bilgilere göre nöbetten sonra önce masayı ardından da Rusya'yı terk etti. Mısır ve BAE'nin de bu anlaşmayı desteklemediği yönünde bazı bilgiler ortaya çıktı. Çok fazla taviz verilen bir konu olmasından dolayı bu anlaşmanın desteklenmediği de konuşulan diğer detaylar arasında yer aldı. Hafter ise ateşkesin iptal edildiğini hemen açıkladı.

İlginizi Çekebilir