21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Ateşkes Sonrası Bölgede Durum Sakin

Ateşkes Sonrası Bölgede Durum Sakin

Gündem

Türkiye ile Rusya, İdlib gerilimini azaltmak için dün yapılan görüşmede anlaşmaya vardı. Ateşkes imzalanmasının ardından ilk açıklama Rusya'dan geldi. Rus yetkililer bölgede durumun sakin olduğunu belirtiyor. Esed rejiminin İdlib'deki askerlerimizi şehit etmesinden sonra Türkiye-Rusya ilişkilerinde ki gerilim arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başkanı Putin bir araya gelerek 6 saatlik bir zirveye imza attılar. Zirveden çıkan ateşkes kararı gece yarısından itibaren yürürlüğe girdi.

Mutabakata Varıldı

Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmede mutabakata varıldı. Mutabakatta yer alan madde gereği 6 Mart 2020, saat 00.01 itibariyle bölgedeki tüm askeri faaliyetler durduruldu. Ateşkesi yakından gözlemleyen Rus kaynakları, bölgede silahların sustuğunu duyurdu. Mutabakatta alınan diğer kararlar ise şu şekilde;

  1. M4 karayolunun güneyinde 6, kuzeyinde de 6 km olacak şekilde güvenli bir koridor oluşturulacak. Güvenli koridorun işleyişiyle ilgili esas ve usuller, Rusya ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Savunma Bakanlıklar arasında en geç 7 gün içinde belirlenecek.
  2. 15 Mart 2020 tarihinde, Serakib'in 2 km batısında Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacak.

İlginizi Çekebilir