19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

Asgari Ücrette Hem Fikirlilik

Asgari Ücrette Hem Fikirlilik

Gündem

Hayat pahallılığının ceplere yansıdığı, alım gücünün düştüğü bu süreçte asgari ücretlinin geçen yılki zammı enflasyon karşısında eridi. Bu yıl yapılacak olan asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinde asgari ücretliye verilecek zam oranı konusunda hem fikir olan Hak-iş, Disk ve Türk İş sendikalarının asgari ücreti 2.578 TL olarak talep edeceği basına yapılan ortak açıklamada dile getirildi.

Geri Adım Atılmayacak

Komisyon öncesi ortak bir karar alan sendika temsilcileri ortak belirlenen 2.578 TL'lik asgari ücret miktarı konusunda geri adım atmayacaklarını, bu miktarın altında komisyonla pazarlık yapılmayacağını belirttiler.

2 Aralık 2019 yılında 2020 yılı için asgari ücret belirleme adına Aile ve Sosyal çalışma Bakanlığı ile asgari tespit komisyonunda bir araya gelen tüm sendikalar adına yetkili olan Hak-iş, Türk İş ve Disk sendika temsilcileri ilk komisyon toplantısı ve sonrasında devam eden toplantılarda kararlılıklarını göstermiş son toplantıda da aynı kararlılıkta hareket edeceklerini belirterek işçilere umut aşılamışlardır.

Yapılacak olan son toplantıyı merakla bekleyen işçiler umutlu olduklarını ve bu zamma gerçekten ihtiyaçları olduklarını dile getirmekteler.

Komisyon Kimlerden Oluşur

Devlet, işveren, işçi temsil sendikaları dahil 5 işçiden oluşan 15 kişilik bir komisyon. Komisyon başkanı devlet temsilcisi bakanlık tarafından belirleniyor. Komisyonun en az üye sayısının 10 kişi olması ve oy çokluğu ile belirlenen asgari ücret eşitlik durumunda başkanın bulunduğu tarafın belirlediği ücret baz alınıyor.

İlginizi Çekebilir