27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Asgari Ücret Değerlendirmeleri Başlıyor

Asgari Ücret Değerlendirmeleri Başlıyor

Gündem

Yaklaşık 7 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret değerlendirme görüşmeleri 6 Aralık Perşembe günü Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığında yapılacak olan toplantı ile başlıyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığını yapacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi ve işveren sendikaları olacak. Toplantıda işçi ve işveren sendikaları taleplerini karşılıklı olarak sunacaklar. Son dönemde yükselen döviz kurları sebebi ile asgari ücretle geçimini sağlayan ailelerin yaşadığı zorluklardan bahsedilecek. Bu sene ilk kez asgari ücretli bir işçi de komisyonda yer alarak nasıl geçindiğini anlatacak. 

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir  

Komisyon 5 işçi, 5 işveren ve 5 devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. İşçi ve işveren taraflarını en fazla üyeye sahip olan sendika temsilcileri katılıyor. Bakanlığın ev sahipliği yaptığı toplantının ardından işçi ve işveren taraflarını ev sahipliğinde de görüşmeler gerçekleştiriliyor. Görüşmelerin sonunda en oy çokluğu ile karar veriliyor. Oyların eşit olması halinde komisyon başkanının bulunduğu tarafın kararı geçerli sayılıyor. 

 

İlginizi Çekebilir