27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Amsterdam 'da Ezan Engellendi

Amsterdam 'da Ezan Engellendi

Gündem

Hollanda' nın başkenti Amsterdam 'da bulunan genellikle Faslıların ibadet ettiği Mavi Cami 'de, ilk defa hoparlörden ezan okunacaktı. Ancak çatıda yer alan kablonun kesilmesi sebebiyle Cuma Namazı ezanının hoparlörden okunması engellendi.

Genellikle Faslı Müslümanların gittiği Mavi Cami 'de, kim oldukları belli olmayan kişilerce çatıda bulunan kablo kesilerek Cuma Namazı ezanı hoparlörden okunamadı.

Caminin basın sözcüsü olan Nourdeen Wildeman yaptığı açıklamada, okunacak Cuma Namazı ezanının aylar önce duyurulduğunu, hoparlördeki kablonun kesilmesi sebebiyle ezanın okunamadığını ve önümüzdeki haftaya ertelendiğini açıkladı. Wildeman, hoparlörden okunacak ilk ezan için halkın ve basın mensuplarının büyük bir heyecanla cami önünde beklediğini ancak ertelenme sebebiyle çok üzgün olduklarını bildirdi.

Ezan sesinin hoparlörden duyulmamasının ilk olarak sistemsel bir sorun olduğunu düşündüklerini açıklayan Wildeman, "Namazın ardından nedeni araştırdığımızda çatıda yer alan hoparlöre giden kablonun kesik olduğunu fark ettik. Bunu kimin yaptığını bilmiyoruz. Büyük olasılıkla ezanın hoparlörden okunmasını istemeyen birisi" dedi.

Wildeman, hoparlörün kablosunun bilerek kesildiğine söyleyerek "Bugün cuma namazında bir sorun yaşamamak için dün ses sistemini kontrol etmiştik. Kablo sağlamdı, dün gece ya da sabah kesilmiş olmalı" ifadesini kullandı.

Son zamanlarda camilere çok kez saldırılar yapıldığına belirten Wildeman, "Bu durum daha farklı. Olayı daha fazla büyütmeden yalnızca bir kablonun kesilmesi olarak görmeyi istiyoruz. Kabloyu ise tamir edip önümüzdeki hafta cuma namazında tekrar denemek" dedi.

İlginizi Çekebilir