20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Almanya ve Trump Arasında Coronavirüs Rekabeti

Almanya ve Trump Arasında Coronavirüs Rekabeti

Gündem

Trump’ın, koronavirüse karşı aşı çalışması yapan CureVac şirketinin yürüttüğü klinik çalışmaları ABD’de sürdürmesi için para teklif ettiği iddia edildi. ABD Başkanı, şirketin üzerinde çalıştığı aşıların patentinin ABD’de kalması için, Alman bilim insanlarına para teklif ederek, çalışmalarını ülkesinde yürütmelerini istediği belirtildi.

Almanya Aşının Avrupada Geliştirilmesi İle Yakından İlgili

Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan bir görevlinin, koronavirüs aşı çalışmalarının Avrupa Birliği topraklarında ilerlemesi için hükümetin konuyla çok yakından alakadar olduğunu söyledi. Alman hükümetinin, ekonomik teşviklerle, çalışmaların Almanya’da sürdürmesi için CureVac şirketi ile görüştüğü iddia edildi. ABD ve Almanya Hükümeti arasında aşı konusunda bir rekabet yaşandığı belirtildi.

Satın Alınma Yok

Bütün bu tartışmalar sürerken CureVac yaptığı açıklamada iddiaları kabul etmedi. Ve şirketin birçok kurum ve devlet ile iletişim halinde olduğunu belirtti. Şirket açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Şirket olarak şu an mRNA tabanlı bir aşı ile bütün dünyada ki insanlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Ortaya atılan bu söylentilere cevap vermeyi ret ediyoruz. Kurumumuzun ya da kullandığımızın tekniğin satıldığı ile ilgili iddiaları kabul etmiyoruz” dedi.

Eski CEO ABD’ye Gitmişti

CureVac, 2 Mart’ta eski Ceo Daniel Menichella’nın koronavirüs çalışmaları hakkında ilerlemeleri görüşmek üzere Beyaz Saray’a gittiğini açıklamıştı. Şirket, bu ziyaretten 10 gün sonra yeni bir Ceo ile yoluna devam etme kararı almıştı.

İlginizi Çekebilir