27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Alman Mahkemesinden Dizel Araç Yasağı

Alman Mahkemesinden Dizel Araç Yasağı

Gündem

Alman mahkemesi, ileriye dönük olarak çevre kirliliğini en önemli unsuru olan hava kirliliğini önlemek amacıyla dizel araçların yasaklanabileceğini açıkladı.

Almanya, 2020 yılından itibaren motorlu taşıtlar üzerinde yasaklamalar getirerek motorlu araçlar hakkında görüşlerini açığa vurdu. Almanya’da  bulunan Üst Mahkemeler hava kirliliğini azaltmak ve daha kaliteli bir hava için kent yönetimlerinin eski dizel arabalar için kullanımını yasaklayabileceği doğrultusunda bir hüküm verdi.

Alınan bu kararın ise Almanya’da bulunan 12 milyon aracı etkileyeceği düşünülüyor. Almanya’da bulunan çevreci gruplar ise bu karar için “Almanya’da temiz hava için harika bir gün” tabirini kullandılar.

Bu karar neticesinde çoğu araç sahibi belirsizlik içine düştüğü gibi araç piyasasını da olumsuz yönde etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca bu karar bazı kesim insanlar ki bu bazı kesim dediğimiz bir önceki cümlede bahsettiğim insanlar tarafından iyi olarak karşılanmadı. Bunun üzerine hükümet, alınan bu oluşturulacağını duyurdu.

Almanya başbakanı Angele Merkel ise “Ülkenin tümünü ve bütün araç sahiplerini etkilemeyecek.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Almanya teknoloji konusunda her zaman olduğu gibi şuanda sorumluluklarını yerine getiriyor. Bunun yanında sosyal sorumluluklarını da yerine getiren ülke mevzuatsal anlamda sorumluklarını yerine getiriyor fakat uygulamada bu işler nasıl olur ve ne şekilde olur tartışılır. Hep birlikte bununla alakalı gelişmeleri takip edeceğiz.

İlginizi Çekebilir