28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

Alaska Yollarını Birkaç Gün İçinde Nasıl Düzeltti

Alaska Yollarını Birkaç Gün İçinde Nasıl Düzeltti

Gündem

Alaska depremde paramparça olan yollarını birkaç gün içinde nasıl düzeltti?

Hızlı olmak gerçekten bir ihtiyaç!

Alaska depremde paramparça olan yollarını birkaç gün içinde nasıl düzeltti?

Hızlı olmak gerçekten bir ihtiyaç!

Alaska’da geçen hafta Anchorage'yı sarsan büyük bir deprem meydana geldi. Meydana gelen deprem düzgün asfalt yolları, kırılmış moloz çöküntülerine dönüştürecek kadar güçlüydü. Ancak birkaç gün içinde ekipler, Alaska’nın en büyük şehrinde bu büyük hasarı onarmayı başardı.

Anchorage, Rhode Island eyaletinden daha büyük bir alan olan 1.900 kilometrekarelik bir alana yayılmış, yaklaşık 300.000 kişilik bir nüfusa sahip bir eyalettir. 7.0 büyüklüğündeki deprem, geçen hafta meydana geldiğinde, bazı görüntülerin bir kısmı dağılmış yolları gösterdi. Ancak günler içinde, aynı çatlak yolların çoğu, 24 saat çalışan ekipler tarafından düzeltildi.

Anchorage'daki hasara karşı bu hızlı toparlanma, bu tür büyük, altyapıyı sarsacak olaylar için hazırlıklara, zamana ve paraya yatırım yapmanın, felaketin ne zaman ve nerede gelebileceğini söyleme imkânı olmasa bile, uzun vadede yapılan harcamaların nasıl geri döneceğini göstermektedir.

Alaska Ulaştırma ve Kamu Tesisleri Dairesi sözcüsü Shannon McCarthy, “Birlikteki diğer devletlerden daha fazla depremimiz var” diyor. Sonuç olarak, Alaska deprem hazırlığını çok ciddiye alır. Ülkede şimdiye kadar kaydedilen en büyük deprem, 1964 yılında Anchorage'ı salladı ve ölümcül bir tsunamiye neden oldu ve sonrasında yıkılan binalarda, kıvrılmış yollarda ve yıllarca süren deprem hazırlığı ve politikalarına ilham veren bir miras bıraktı. 1964 sonrası ortaya konan güçlü bina kodları, bölgeyi Seattle gibi diğer deprem eğilimli alanlardan daha güvenli hale getirmeye yardımcı oldu.

1964 depreminin 50'nci yıldönümü sadece dört yıl önce gerçekleşti ve yetkililer deprem planlarını güncelleme, tatbikat yapma ve hazırlık yapma fırsatını yakaladı. McCarthy, “Bunun gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum” dedi. Geçtiğimiz altı ay boyunca, daha az yer sarsıntısı çeken bir gelişme de o an için sahadaki takımların hazırlanmasına yardımcı oldu. Mart ayında, bir kamyon Anchorage'ı banliyölerinden birine bağlayan tek ana yol üzerindeki köprüye çarparak günler boyunca yolu kapattı. Çarpışmadan sonraki aylarda, Ulaştırma Bakanlığı kurtarma planlarını gözden geçirdi.

Tüm bu hazırlıklar Alaska sakinlerini ilk deprem sarsıntısında harekete geçmeye hazırladı. Alaska’nın başkenti Juneau’da bulunan köprü müfettişleri o gece uçakla toplandı. Gece yarısından önce gelenler, hemen sarsıntıdan etkilenen 243 köprüyü kontrol etmeye başladılar. Hasar görmüş evleri ve ofisleri kontrol ettikten sonra, deprem bölgesindeki hükümet çalışanları ve müteahhitler de çalışmaya başladılar ve yılın bu döneminde hiçte kolay olmayacak bir işi yapmak için kendilerini hazırladılar.

7/24 çalışarak, kırık asfaltı temizlediler, daha sonra eritilmelerini sağladılar. Daha sonra, ağır ekipmana sahip ekipler, deprem sırasında kaymış veya batan suya doymuş çökeltileri kazmaya başladı. Sağlam bir malzeme temeli oluşturarak yeni malzemeler topladılar ve sıkıştırdılar. Bunun üzerine büyük kayalar, daha ince çakıllar ve nihayet asfalt koydular.

“Asfalt tesislerimiz kış için kapatıldı” diyor McCarthy. Kalın ve ziftli, asfalt bir yol yapmak için kalın bir tabakaya yayılmadan önce katı bir formda ısıtılmalıdır. Ancak sonbaharın sonlarında Alaska acı soğuktur ve donmuş asfaltın yapışkan, esnek bir malzemeye dönüşmesi için erimesi bir hafta veya daha uzun sürebilir. Depremden kısa süre sonra, asfalt tesislerinin sahipleri ısıtıcılarını çalıştırdılar. “Bunu yaptıkları için şanslıydık.” Diyor McCarthy. “Toprak işlerini bitirdiğimizde asfalt fabrikaları gitmeye hazırdı.”

McCarthy'ye göre, asfaltlama kış aylarında ilk defa gerçekleşti. Kar hızla bölgeye doğru ilerliyordu, ancak ılık asfalt ekiplerin yollarda geçici çizgiler çizmesine yetecek kadar açık kaldı. Genellikle Alaska yollarında kullanılan boyayı ve arabaların kaymasını önleyen tutkalı kullanamadılar. Asfalttan farklı olarak, bu boyayı uygulamak hava şimdi olduğundan daha uygun olduğunda yaz için beklemek zorundayız.

Ekipler bazı günler şiddetli yağan karla, saatte 65 mil yüksek rüzgârla çalıştı. Hava sıkıntı veren tek doğal unsur değildi - zemin sürekli artçı şoklarla sallanıyordu.

Deprem Cuma sabahı yerel saatle 8: 29'da meydana geldi. Sonraki hafta Çarşamba günü saat 4: 00'da, depremden ağır hasar almış olan sekiz büyük ulaşım yolunun tümü yeniden açıldı. Onlarcası hala tamir edilmeyi bekliyor ve yetkililer, selfie çekenlerin, ne kadar görsel olarak çekici olursa olsun, çatlak yüzeylerinden uzak durmalarını istiyorlar.

Benzer durumlar dünyanın diğer yerlerinde, özellikle bir karayolu ağının birkaç şeride daraldığı darboğazlarda ortaya çıkar. Japonya, kavşakların çökmesine sebep olan su birikintisini bir haftadan kısa bir sürede düzeltebilir. Çok daha dramatik deprem kaynaklı yol hasarı görmüş olan Kaliforniya'nın da benzer planları var. Tamamlanan bölümler ne kadar etkileyici olsa da yapılan yollar geçicidir. Alaska’da yollar 20 yıl dayanacak şekilde yapılır bu yüzden bu geçici yollar yaz geldiğinde yeniden yapılacak.

Yollar, dünyadaki insanlar için önemlidir, ancak özellikle vahşi doğanın kasabalarla seyrek bir şekilde yer aldığı Alaska yaşamında yollar dolaşıktır ve trafiği yeniden yönlendirmek için daha az kontür vardır. “Alaska birçok eyaletten farklıdır, çünkü çoğu durumda sadece bir tane içeri ve bir tane dışarı yol vardır. Bu Anchorage için de geçerlidir. McCarthy, kuzeye bir yol, güneye bir yol var, bu yüzden özellikle bir kırılma olursa savunmasız durumdayız ”diyor. Bu durumda, yol hattındaki kopmalar hızlı bir şekilde onarıldı ve şehrin diğer bölgelerine de örnek oldu Tedarik hatları bozulmadan kaldı, hasar azdı ve en önemlisi ölümcül olmadı.

Bazı açılardan, asgari hasar ve hızlı geri toparlanma, kasırgalar, yangınlar, taşkınlar, yükselen deniz seviyeleri veya depremler, diğer doğal afetlere maruz kalan topluluklara umut ışığı oldu. Hazırlık fark yaratır.

Anchorage Belediye Başkanı Ethan Berkowitz Cumartesi günü AP'ye verdiği basın brifinginde “Bir felaket hangi acıları çektiğimizden çok, kim olduğumuzu gösteriyor” dedi. “İnsanlar bir araya geldi. Mevcut planları takip ettik. Birbirimizle ilgilendik. Berkowitz, “Ülkedeki ve dünyadaki insanlar buna baktığında,“ Anchorage tarzında şeyler yapmak istiyoruz çünkü Anchorage doğru yaptı ”diyecektir.” dedi.

İlginizi Çekebilir